Hordyjiwka

Królowa Różańca z Pompejów w sercu Ukrainy

Zachęcamy do lektury krótkiego reportażu p. Lidii Wajdzik, w którym opisała początek kultu Matki Bożej Pompejańskiej w dwóch ukraińskich parafiach. Arcybiskup Tommaso Caputo, arcybiskup delegat dla papieskiego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, spotkał się na Jasnej Górze (zob. KRŚ 28) z przedstawicielami parafii i wspólnot oraz duchownymi i świeckimi, którzy związani są z szerzeniem nowenny pompejańskiej w Polsce. Wśród zgromadzonych znaleźli się członkowie wspólnoty Apostolstwa Dobrej Śmierci diecezji bielsko-żywieckiej – od 2002 roku krzewiciele nowenny pompejańskiej w kraju i za granicą, na czele z ks. kan. Witoldem Grzombą z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła ze Skoczowa oraz z dyrektorem krajowym ADŚ – ks. Grzegorzem Górnikiem.

PrzeczytajKrólowa Różańca z Pompejów w sercu Ukrainy

Kościół św Michała w Agredzie

Maria z Ágredy

Ile można oczekiwać od przeszło trzytysięcznej wioski gdzieś na hiszpańskiej prowincji? Być może niewiele. Ale w Ágredzie znajdziemy zabytkową architekturę, firmę reprezentującą przemysł motoryzacyjny, klub piłkarski, jak również dom i klasztor jednej z najbardziej wpływowych kobiet w historii Hiszpanii – siostry Marii od Jezusa, znanej powszechnie jako Maria z Ágredy.

PrzeczytajMaria z Ágredy

pielgrzymi Pignataro

Pątnicy z Pignataro

Pierwsza pielgrzymka piesza z Pignataro Maggiore do Pompejów odbyła się 6 maja 1945 roku. Wzięła w niej udział mała grupka osób w podzięce za ocalenie życia podczas II wojny światowej. Będąc w okopach, żołnierze obiecali, że jeśli ocaleją, pójdą pieszo w pielgrzymce dziękczynnej do sanktuarium w Pompejach. I kiedy cali i zdrowi wrócili do domów, postanowili spełnić obietnicę. Boso, z plecakami wypełnionymi kamieniami, udali się w podróż dziękczynną.

PrzeczytajPątnicy z Pignataro

Wspólnota Bartolo Longo

25 lat z Bartolem Longo

W niedzielę, 14 października fraternia bł. Bartłomieja Longo w Warszawie świętowała 25 lat opieki swojego patrona.

Uroczystość jubileuszowa była tym wspanialsza, że tego dnia odbyły się również obłóczyny i pierwsze profesje kilkunastu członków naszej wspólnoty. Fraternia powiększyła się o pięć osób, które wraz z przyjęciem dominikańskiego habitu i Reguły rozpoczęły roczny okres nowicjatu.

Przeczytaj25 lat z Bartolem Longo

pilgrzymka

O małym człowieku na wielkim rowerze i jeszcze większym Bogu – cz. II

Jak dojechać rowerem na drugi koniec Europy? Jak podjąć wysiłek, kiedy ciało, czasem też psychika, szwankuje i unieruchamia w łóżku? Jak pokonać zniechęcenie, ból, następnie ruszyć 4 tysiące kilometrów, tam, gdzie od lat dziecięcych wyrywa się serce? 

PrzeczytajO małym człowieku na wielkim rowerze i jeszcze większym Bogu – cz. II

Szlak Świętego Jakuba na Lubelszczyźnie

O małym człowieku na wielkim rowerze i jeszcze większym Bogu

Moją opowieść należy zacząć od polnej drogi, którą przemierzałem w za dużych butach po starszym bracie. Było to gdzieś w województwie świętokrzyskim, długie kilometry od domu. Miałem zaledwie 11 lat, lecz mogę przysiąc, że tego sierpniowego popołudnia serce zaczęło mi bić jak u dorosłego. Dwójka ludzi, których twarzy dziś nawet nie jestem w stanie sobie przypomnieć, opowiadała o innej, równie cudownej drodze, ale prowadzącej o wiele dalej niż Jasna Góra, na którą pielgrzymowaliśmy wtedy pieszo wszyscy razem.

PrzeczytajO małym człowieku na wielkim rowerze i jeszcze większym Bogu

Dar maryjnych jubileuszy

Dobiega końca rok związany z obchodami 300-lecia koronacji Matki Bożej na Jasnej Górze, 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 100-lecie Jej objawień w Fatimie. Spróbujmy dostrzec owoce, które już się pojawiły, i zastanowić się, w jaki sposób możemy zaangażować się w dalsze szerzenie wezwania Maryi, aby to, co się dokonało, mogło trwać i się rozwijać

PrzeczytajDar maryjnych jubileuszy