Dwa razy w roku: 8 maja i w październiku, tuż przed świętem Królowej Różańca Świętego, obchodzona jest w Pompejach Święta Noc Modlitwy. To wielkie święto w pompejańskim sanktuarium. Na jego zakończenie, w samo południe, uroczyście odczytuje się Suplikę do Królowej Różańca Świętego z Pompejów, aby uzyskać niezwykłe łaski za jej przyczyną. Tę modlitwę ułożył bł. Bartolo Longo, a św. Jan Paweł II wielokrotnie cytował jej treść w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae.
Pompejańska Noc Modlitwy, Skoczów 2020
Wzorem wydarzeń w Pompejach i w dziękczynieniu za to, że Matka Boża spod Wezuwiusza w 2008 roku upodobała sobie sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie, jako wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci – rodzina pompejańska diecezji bielsko-żywieckiej przez wiele lat w maju i październiku gromadziliśmy się na 24-godzinnym czuwaniu, na modlitwie uwielbienia, dziękczynienia i przebłagania.
Zaproszenie na pierwsze czuwanie, w nocy z 7 na 8 maja 2011 roku, przyjęło wiele wspólnot, także z innych diecezji, z odległych zakątków naszego kraju. Jego przesłaniem były słowa: „Matko, patrz, Twoje dzieci są gotowe oddać Ci cześć i chwałę”. Ta pierwsza majowa noc modlitwy pokazała, jak wiele osób z całego serca pragnie przed wizerunkiem Królowej Różańca Świętego z Pompejów tu, w Skoczowie, na tym świętym wzgórzu Jana Sarkandra, wzgórzu, na którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię, różańcem przemieniać siebie, swoich bliskich, rodziny, młodzież, współczesny świat, a zwłaszcza zatwardziałych grzeszników.
Jubileuszowa Pompejańska Święta Noc Modlitwy
Tegoroczne majowe i październikowe noce modlitwy miały miejsce już w innej rzeczywistości z powodu pandemii koronawirusa. Sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie z uwagi na wymogi epidemiologiczne zarówno w maju, jak i teraz, w październiku, było puste. W tej trudnej sytuacji, pozostając w swoich domowych kościołach, w czasie Eucharystii z dziecięcą ufnością zawierzyliśmy Bożej miłości, przez serce Maryi, jakże ważne obecnie intencje, dotyczące: Kościoła, rządzących w naszej ojczyźnie i na świecie, rodzin (a szczególnie ich obrony przed zgubną ideologią), ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii, nawrócenia grzeszników, pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym oraz naszych osobistych problemów i trosk.
…i wspieraj katolickie czasopisma! |
Lidia Wajdzik