Piękno różnorodności

Kazachstan zachwycił nas swoją różnorodnością i atmosferą pełną pokoju. Kraj ten jest przykładem tego, że mimo różnic kulturowych i religijnych można żyć w jedności, we wzajemnym szacunku i w życzliwości.

Terytorium kraju jest prawie dziewięć razy większe od Polski i zamieszkałe przez 18 mln ludzi. 70% z nich to Kazachowie, czyli ludność rodzima, a pozostałe 30% to przedstawiciele 130 narodowości. Kazachowie w większości są wyznawcami islamu. Konstytucja gwarantuje im wolność religii, wyznania i sumienia. Państwo zawarło porozumienie z Watykanem, które umożliwia tworzenie struktur Kościoła katolickiego na terenie całego kraju. Obecnie katolików jest nieco ponad 100 tys. Ta niewielka liczba świadczy o trwającym przez ostatnie 30 lat procesie migracyjnym. Po odzyskaniu niepodległości z Kazachstanu wyjechało pół miliona katolików. W większości nie mieszkali oni dobrowolnie w tym kraju, ale przybyli w wyniku represji reżimu komunistycznego. Jednak zaangażowanie katolików zamieszkujących Kazachstan jest bardzo widoczne. Do posługi w parafiach przybywają kapłani i siostry zakonne z różnych krajów, ponieważ miejscowych powołań nie wystarcza. 

Dzieci na spotkaniu w KazachstaniePodczas naszego pobytu poznaliśmy kilku kapłanów z Polski podejmujących oprócz posługi duszpasterskiej różne dzieła. Będąc na południu kraju, mieszkaliśmy w miejscowości Kapszagaj. Przy tamtejszej parafii posługują kapłani z Polski. Istnieje tam parafialny dom dziecka, który powstał z inicjatywy pierwszego proboszcza, o. Massima Ungariego. Po upadku Związku Radzieckiego na tych terenach było wielkie bezrobocie, a z tym wiązały się ubóstwo, narkomania i alkoholizm. Wiele rodzin pogrążyło się w kryzysie i utraciło sens życia. Od 2000 r. o. Massimo organizował dzieciom posiłki, ale zauważył, że nie mają się one gdzie podziać i pozostają na ulicy. Kupił więc dom i zaopiekował się dziećmi z patologicznych rodzin. Obecnie łącznie w pięciu domach mieszka ok. 55 dzieci i młodzieży, w tym 20 prawosławnych. Proboszczem parafii i dyrektorem domu dziecka jest ks. Artur Zaraś. W posłudze pomaga mu, i opiekuje się kilkoma kaplicami w wioskach, ks. Szymon Grzywiński.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Magdalena Buczek

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x