Sercem w Tanzanii

Doroczny pompejański dzień skupienia w Pogórzu miał tym razem szczególny, misyjny charakter, a głównym tematem refleksji i modlitwy stały się sprawy wiary mieszkańców odległej Afryki. Październik był ogłoszony przez papieża Franciszka nadzwyczajnym miesiącem misyjnym – warto więc przeczytać, jak można żyć dla misji.

Ksiądz Marcin Wróbel, diecezjalny moderator Apostolstwa Dobrej Śmierci, do którego należy wielu podejmujących Nowennę Pompejańską, dziękował za wspólną modlitwę misjonarzom: ks. Grzegorzowi Górnikowi MSF – obecnie dyrektorowi krajowemu ADŚ w Polsce, pochodzącym z Rudzicy braciom: ks. Antoniemu Wawrzeczce MSF i ks. Ludwikowi Wawrzeczce MSF ­– misjonarzom z Madagaskaru, a także ks. Konradowi Capucie z Żywca-Zabłocia, od 31 lat pracującemu na misjach w Tanzanii, obecnie w Shirati. 

Wszystkich uczestników modlitewnego skupienia: kapłanów, zelatorów i członków ADŚ, w tym także tych z Republiki Czeskiej, powitał ks. kan. Ignacy Czader, proboszcz w Pogórzu. – Witam też wszystkich darczyńców misji i współtwórców adopcji sercem dzieci z misji Shirati w Tanzanii, którzy gotowi są otoczyć modlitwą, a także pomocą materialną tych, którzy tej pomocy potrzebują ­– dodał ks. Czader, zwracając się do rodziców adopcyjnych dzieci z Shirati. 

Ich misyjna droga

Jak wyjaśnia diecezjalna zelatorka ADŚ Lidia Wajdzik, zaangażowanie misyjne od dawna towarzyszy modlitwie tej wspólnoty. W intencji misjonarzy jest odmawiana Nowenna Pompejańska. Wspierali misjonarzy pracujących m.in. na Madagaskarze, w Tanzanii, Brazylii, Kamerunie, Papui-Nowej Gwinei, na Ukrainie, prosząc ich m.in. o odprawianie mszy św. gregoriańskich za zmarłych kapłanów z ADŚ, za dusze w czyśćcu cierpiące, o beatyfikację lub kanonizację sług Bożych czy błogosławionych. Członkowie Apostolstwa włączając się w adopcję sercem, wspierają edukację dzieci z misyjnych parafii. 

– Zawsze interesowaliśmy się problemami naszych misjonarzy. W odpowiedzi na to zainteresowanie ks. Konrad Caputa zaprosił nas przed rokiem na poświęcenie kościoła, w którego wyposażaniu też pomagaliśmy. A my, widząc, jak mocno rozwija się modlitwa ADŚ i Nowenna Pompejańska u nas, a ostatnio także w Czechach, postanowiliśmy przy tej okazji podzielić się z parafianami ks. Konrada darem tej modlitwy – wspomina pani Lidia. Tak rozpoczęło się tłumaczenie materiałów na temat ADŚ i modlitw na język suahili, a część tych folderów już trafiła do Tanzanii. Obecnie tłumaczeniem objaśnień do Nowenny Pompejańskiej zajmują się księża z Uniwersytetu Jordana w Morogoro. – Cieszymy się, że ta modlitwa rozwija się również w Afryce, i staramy się pomóc, wysyłając od nas materiały oraz różańce – dodaje zelatorka. 

Podczas tej wyprawy do Shirati w rozmowach z ks. Caputą poruszany był problem braku środków na naukę dzieci w parafialnej szkole, na edukację dzieci z sierocińca, a także na kształcenie młodzieży, zwłaszcza tej, która pragnie w ten sposób przygotować się do życia kapłańskiego czy zakonnego. ADŚ z Podbeskidzia tak pokochało dzieci z Shirati, jak kilka lat wcześniej te z Madagaskaru. 

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x