Jak odmawiać różaniec?

Każdy widział różaniec, lecz nie każdy umie się nim posługiwać  Zatem przypomnijmy ogólne założenia, o co pyta wiele osób nie znających zbyt dobrze różańca.

Kiedy słyszymy, że ktoś modli się na różańcu, może to oznaczać jedną tajemnicę (dziesiątkę), część (pięć tajemnic) albo nawet cały różaniec (15 lub 20 tajemnic), jak to właśnie czynimy w nowennie pompejańskiej. Może to powodować pewne nieporozumienia.

Z czego składa się różaniec?

RóżaniecRóżaniec to sznur z koralikami. Choć i tu są dwa rodzaje różańca: pierwszy, krótki, z 5 dziesiątkami, oraz drugi, dłuższy, z 15 dziesiątkami, jaki widzimy u zakonników. Ale na razie zostawmy tę sprawę na boku. Spójrzmy na różaniec jako na modlitwę.

Różaniec jako modlitwa

  1. Cały różaniec składa się z trzech części (radosna, bolesna i chwalebna). W 2002 r. Jan Paweł II dodał część światła, jest to część czwarta, chronologicznie występuje po części radosnej.
  2. Każda część różańca liczy 5 tajemnic, które rozważamy modląc się na danej dziesiątce różańca.
  3. Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca.

Różaniec krok po kroku

A teraz po kolei, instrukcja różańca krok po kroku.

Różaniec - instrukcja, modlitwy i tajemnice
Różaniec

Spójrzmy teraz na różaniec. Widzimy krzyżyk i 59 ziaren splecionych sznurkiem lub łańcuszkiem. Tyle wystarczy, aby odmówić jedną część różańca (czyli 5 tajemnic).

Każde ziarno to kolejna modli­twa. Modlitwę różańcową zaczynamy od krzy­żyka (przeżegnaj się) i Składu Apostolskiego („Wierzę w Boga…”).

Na pierwszym ziarnie modli­my się Modlitwą Pańską („Ojcze nasz…”), następnie są trzy Pozdrowienia anielskie („Zdrowaś Maryjo…”) i Doksologia mała („Chwała Ojcu…”). Są to modlitwy wstępne różańca.

Następne przechodzimy do tzw. dziesiątek różańcowych. Każdą z nich rozpoczynamy krótkim rozważaniem, które wprowadza nas do kolejnej tajemnicy różańca. Każda dziesiątka to jedno „Ojcze nasz…”, a po­tem 10× „Zdrowaś Maryjo…” i jedno „Chwała Ojcu…”.

Różaniec i jego tajemnice

Modląc się, przechodzimy przez kolejne dziesiątki. Rozważamy przy nich tajemnice różańca.

Po każdej dziesiątce odmawiamy Doksologię oraz możemy dodać modlitwę fatimską albo modlitwę św. Maksymiliana.

Na końcu różańca odmawiamy „Pod Twoją obronę…”.

I to wszystko! 🙂

Zobacz też rozważania różańcowe:

Fragment książki „Różaniec i nowenna pompejańska

4.5 13 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
17 stycznia 2019 11:38

Przydałaby się opcja druku. Chciałbym mieć opcje druku tego (na potrzeby edukacji – szkoła podstawowa). Pozdrawiam serdecznie.

darek
darek
29 czerwca 2020 12:25

Pomodlę się Koronką. Życzę Ci wytrwałości w przetrwaniu trudnych chwil.

Wiola
Wiola
31 grudnia 2020 21:52

B.
Pomodlę sie za Ciebie aby Twoj mąż się nawrócił.Nie załamuj się.Życie stawia przed nami różne przeszkody i poddaje próbom.Staw temu czoła.Ufaj Bogu.On wie co dla Ciebie najlepsze.

3
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x