Maryja z Góry Karmel

Znak opieki Maryi

„Niechaj Pan raczy sprawić aby wszystko co czynimy było na cześć i chwałę Jego i Najświętszej Panny Maryi, której szkaplerz nosimy.” Św. Teresa od Jezusa.

Św. Klaudiusz de la Colombiere powiedział: „Wszelkie formy naszej miłości do Błogosławionej Dziewicy jakie uzewnętrzniamy nie posiadają tej samej rangi sprawiania Jej przyjemności. Bez cienia wątpliwości brązowy szkaplerz jest najbardziej faworyzowany przez Maryję, a tym samym najbardziej pomaga nam w osiągnięciu Nieba”.

PrzeczytajZnak opieki Maryi

pielgrzymi Pignataro

Pątnicy z Pignataro

Pierwsza pielgrzymka piesza z Pignataro Maggiore do Pompejów odbyła się 6 maja 1945 roku. Wzięła w niej udział mała grupka osób w podzięce za ocalenie życia podczas II wojny światowej. Będąc w okopach, żołnierze obiecali, że jeśli ocaleją, pójdą pieszo w pielgrzymce dziękczynnej do sanktuarium w Pompejach. I kiedy cali i zdrowi wrócili do domów, postanowili spełnić obietnicę. Boso, z plecakami wypełnionymi kamieniami, udali się w podróż dziękczynną.

PrzeczytajPątnicy z Pignataro

panorama

Marsz dla Królowej Polski cz. 4 – Neapol i Pompeje

Kolejnym punktem na trasie mej zeszłorocznej pielgrzymki, mającej na celu uczczenie stulecia niepodległości naszej Ojczyzny, a zwłaszcza Jej Królowej – Maryi, miało być sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, a także Neapol, w którym, jak już pisałem w numerze 35, objawiła się Ona 14 sierpnia 1608 r. Juliuszowi Mancinellemu, włoskiemu jezuicie.

PrzeczytajMarsz dla Królowej Polski cz. 4 – Neapol i Pompeje

ciekawostki różańcowe

Ciekawostki religijne cz. 1 – Szybka religijność, czyli jak pokonać duchowe lenistwo

Rozpoczynamy nowy cykl zatytułowany „Ciekawostki różańcowe”. W każdym artykule będzie ukryta jedna lub więcej ciekawostek związanych z modlitwą różańcową. Zostaną one powiązane z wybranym problemem duchowym, który będziemy rozważać w danym numerze, właśnie przez pryzmat owej ciekawostki. Dzięki temu poznamy różaniec jako odpowiedź na duchowe trudności, z jakimi się zmagamy. W tym numerze zastanowimy się nad tym, czym jest „szybka religijność” i jak można przeciwdziałać duchowemu lenistwu.

PrzeczytajCiekawostki religijne cz. 1 – Szybka religijność, czyli jak pokonać duchowe lenistwo

Michał Archanioł Pobiedziska

Anielskim Szlakiem: Pobiedziska

Jak pamiętamy, film o Michale Archaniele przedstawia objawienia wymienione w książce „Wielkość św. Michała Archanioła”. Po zakończeniu zdjęć w Europie południowej i zachodniej, zadaliśmy sobie pytanie: czy to możliwe, aby Michał Archanioł objawiał się w tylu krajach z pominięciem Polski?

PrzeczytajAnielskim Szlakiem: Pobiedziska

Alfons Ratisbonne

Zwycięstwo Maryi. Alfons Ratisbonne (1814-1884)

W kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ain-Karim w pobliżu Jerozolimy znajduje się grób, na płycie którego wyryty jest napis: „Ojciec Maria”, zaś na cokole figury Niepokalanej: „Maryjo, pamiętaj o swoim synu, który jest słodką i chwalebną zdobyczą Twojej miłości”.

PrzeczytajZwycięstwo Maryi. Alfons Ratisbonne (1814-1884)

Domenico ghirlandaio nawiedzenie Elżbiety

Kobiety w Biblii. Elżbieta

Scena nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję przynależy do grupy wydarzeń bezpośrednio poprzedzających przyjście na świat Zbawiciela. Można rzec, że Jezus na ziemi już się pojawił, ponieważ był przecież w łonie swej Matki. Elżbieta odwiedziny Maryi odebrała jako wielki zaszczyt. Postać tak bardzo przez nas znana jest przez ewangelistę dość skromnie opisana.

PrzeczytajKobiety w Biblii. Elżbieta

obraz procesja Karpiński

Pan idzie z nieba…

Niegdyś w każdym kościele znajdowały się balaski, takie specjalne balustrady, oddzielające prezbiterium od nawy świątyni. Przed komunią świętą ministrant nakrywał je białym płótnem niczym obrusem. Przystępujący do Stołu Pańskiego klękali i w skupieniu przyjmowali Eucharystię, aby następnie powrócić na swoje miejsce i pogrążyć się w głębokiej adoracji.

PrzeczytajPan idzie z nieba…

Matka Boża Pocieszenia

Pilznieńska Matka Pocieszenia

Sanktuarium w Pilźnie jest miejscem, gdzie spotykają się dwie wielkie tradycje maryjne. Pierwsza związana jest z zakonem augustianów, którzy umieścili w swej świątyni wspaniały wizerunek Maryi i obdarzyli ją mianem Matki Bożej Pocieszenia. Ich dzieło kontynuują od niemal 180 lat karmelici, wzbogacając augustiańskie dziedzictwo szkaplerzną duchowością własnego zakonu.

PrzeczytajPilznieńska Matka Pocieszenia

modlitwa

Przykazania Boże

Popularne jest przekonanie, że przykazania człowieka bardzo ograniczają – nic mi nie wolno, wszystko jest zabronione, to czy tamto jest grzechem, a przecież mamy prawo do wolności. Święty Paweł, odnosząc się do tego wątku, stwierdza krótko: „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę” (1 Kor 6,12).

PrzeczytajPrzykazania Boże

Guido Reni św. Józef

Niezwykła szata cnót

Pierwszego maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. W naszym Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa obchodzone jest dwa razy w roku – 19 marca jako Oblubieńca Matki Bożej, a 1 maja – jako wzór i patrona ludzi pracy. Jego postać znana jest z przekazów Ewangelii, chociaż na jej kartach nie wypowiedział ani słowa.

PrzeczytajNiezwykła szata cnót