Maryjo wspomagaj nas

Maryjo, wspomagaj nas!

Gdy nas ogarnie trwoga, przyczyną swą u Boga, Matko wspomóż nas!Gdy wiarę tracimy żywą nadzieję wzbudź prawdziwą, Matko wspomóż nas! Gdy miłość gaśnie w duszy, niech głos nasz Ciebie wzruszy, Matko wspomóż nas! W pokusy złej godzinie, kto wzywa Cię nie zginie, Matko wspomóż nas! Gdy śmierć się do nas zbliży, do nieba prowadź wyżyn, Matko wspomóż nas!

PrzeczytajMaryjo, wspomagaj nas!

Wezuwiusz

Marsz dla Królowej Polski w stulecie niepodległości. Część 5.

Wyruszam z Pompejów w dalszą drogę w środę 10 października 2018 r. rano po Mszy Świętej w sanktuarium u stóp Matki Bożej Różańcowej. Do Rzymu, a właściwie Watykanu, pozostało mi jeszcze ponad 250 kilometrów. Teoretycznie do 16 października, kiedy planuję dojść na czterdziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, pozostało mi sześć dni, więc powinienem spokojnie zdążyć. Jednak, chcąc zaoszczędzić czas, nie zwiedzam już terenu wykopalisk po erupcji Wezuwiusza w 73 roku.

PrzeczytajMarsz dla Królowej Polski w stulecie niepodległości. Część 5.

św. Matt Talbot

Nawrócenie alkoholika Mateusza Talbota

„O najsłodszy Jezu, zniszcz we mnie wszystko, co jest złem, niech to wszystko złe obumrze. Zniszcz we mnie wszystko, co jest występne i samowolne. Wyniszcz wszystko, co Ci się nie podoba we mnie, usuń wszystko, co jest moje własne. Daj mi prawdziwą pokorę, prawdziwą cierpliwość i prawdziwą miłość. Użycz mi doskonałego panowania nad moim językiem”.

PrzeczytajNawrócenie alkoholika Mateusza Talbota

Siemieradzki Jezus Maria Marta

Kobiety w Biblii: Marta

„Gość w dom – Bóg w dom”. Powiedzenie to nasuwa się, gdy rozważamy fragmenty Ewangelii, w których pojawia się Marta, patronka gospodyń i ludzi zapracowanych. Czy pracowitość to jedyna cecha, jaką odznacza się Marta? Czy wespół ze swoją siostrą nie tworzą przykładnej wspólnoty, gdzie wszyscy się uzupełniają dzięki odmiennym charyzmatom?

PrzeczytajKobiety w Biblii: Marta

panorama Monte Sant Angelo

Monte Sant’Angelo

Serię artykułów pt. „Anielskim szlakiem” kończymy w miejscu, w którym także finał ma nasz film o Michale Archaniele „Broń nas w walce!”. Monte Sant’Angelo – to najważniejsze sanktuarium poświęcone Michałowi Archaniołowi, miejsce z niezwykłą historią.

PrzeczytajMonte Sant’Angelo

Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci

Królowa Apostołów

W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą (Łk 6,12-16).

PrzeczytajKrólowa Apostołów

przykazania Boże

Przykazania Boże – część 2

W kolejnym artykule analizować będziemy trzy kolejne przykazania Boże. Czwarte z nich rozpoczyna drugą tablicę Dekalogu. W wersji katechizmowej brzmi ono tak: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. W Starym Testamencie jest jeszcze istotne dopowiedzenie: „abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie” (Wj 20,12). Przykazanie to skonstruowane jest pozytywnie i zawiera się w nim konkretna obietnica Boża za jego wypełnienie.

PrzeczytajPrzykazania Boże – część 2

kruk Biblia

Zwierzęta w Biblii: Kruk

Kruk pojawia się w całej Biblii zaledwie jedenaście razy. W świecie starożytnym wykorzystywano je na statkach jako naturalną nawigację: po wypuszczeniu ptaka na podstawie jego lotu można było określić, gdzie znajduje się ląd. Tak uczynił Noe, kiedy chciał się dowiedzieć, czy wody potopu ustąpiły.

PrzeczytajZwierzęta w Biblii: Kruk

misja wiary

Misja sercem wiary!

W odpowiedzi na wezwanie, z jakim wyszedł Ojciec Święty, uczniowie ze szkoły podstawowej nr 1 w Prze­ciszowie koło Oświęcimia postanowili uczcić Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Okazją była setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV listu apostolskiego Maximum illud. Dokument ten pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

PrzeczytajMisja sercem wiary!