Z dziejów Maryjnej litanii

Pierwowzorem Litanii Loretańskiej była pochodząca z VI wieku Litania do Wszystkich Świętych. Rozwijający się w średniowieczu kult maryjny nawiązał do takiej formy modlitwy, dając w ten sposób początek licznym litaniom do Matki Bożej. Układano je, dodając kolejne tytuły odnoszące się do Maryi. Najbardziej znaną obecnie litanią jest Litania Loretańska. Prawdopodobnie powstała ona w okolicach Paryża w XII w., a urzędowo została zatwierdzona przez papieża Benedykta XIV w XVIII wieku.

Przeczytaj

Zwierciadło sprawiedliwości

Kiedy zastanawiałam się jakimi słowami rozpocząć to rozważanie przypomniał mi się popularny kiedyś w telewizji serial „Dom”, w którym niektórzy bohaterowie wypowiadali piękne zdanie: „Żyj tak, aby nikt przez ciebie nie płakał”. Próbując znaleźć w Ewangelii cytat mówiący o tym samym (choć zupełnie innymi słowami) możemy zacytować: „Wszystko co byście chcieli, żeby wam ludzie uczynili i wy im czyńcie” (Mt 7,12).

Przeczytaj

O sercach z laurek (5)

„Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,19-21)

Przeczytaj

Pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny

Już św. Ludwik Maria Grignion de Montfort (1673-1716) w Traktacie o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny ukazał głęboką prawdę o pośrednictwie Maryi, która „[…] jest tak miłosierna, że nigdy nie odrzuca tego, kto Ją o pośrednictwo prosi, choć by był największym grzesznikiem, gdyż jak mówią święci, nie słyszano nigdy, jak świat światem, by ktokolwiek, kto się do Najświętszej Dziewicy z ufnością i wytrwałością uciekał, przez Nią został opuszczony (św. Bernard).

Przeczytaj

Wojownicy spod Jerycha

Zapewne wielu z nas pamięta z lekcji historii daty i opisy różnych bitw. Wspomnijmy te, które najbardziej utkwiły nam w pamięci: bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Wiedniem, pod Lepanto, pod Tobrukiem, czy pod Legnicą; bitwa pod Monte Cassino, czy straszliwa „nuklearna” bitwa w Nagasaki i Hiroszimie. Każda kryje już pod ziemią ludzkie tajemnice- tajemnice, które zamknął czas przeszłości.

Przeczytaj