Grazia Ruotolo

Grazia Ruotolo

Ojciec Dolindo. O pokutniku z Neapolu mówi Grazia Ruotolo

Jakie są pani wspomnienia o o. Dolindo?

Są to przepiękne i słodkie wspomnienia. Prowadził mnie przez całą moją drogę życia, aż do dnia mojego ślubu, który ja chciałam, aby on odprawił. I rzeczywiście, jest nagranie filmowe, na którym został umieszczony także mój ślub, który poprowadził o. Dolindo.

Przeczytaj

Miłość pod niebem: Trwanie

„Trwajcie w miłości Mojej” (J 15,9b) – ten cytat z Pisma Świętego widnieje na ikonie podarowanej mojemu mężowi i mnie przez kapłana błogosławiącego nasz związek małżeński. Ikona, zwana Ikoną Małżeńską, towarzyszy nam od dnia zaślubin. Autorem pierwowzoru był bułgarski artysta działający w Polsce – Ventzislav Piriankov.

Przeczytaj

Skoczów Pogórze Msza

U Matki Jezusa. Jubileuszowy pompejański dzień skupienia w Pogórzu

Zapełniła się czcicielami Matki Bożej Bolesnej i Pompejańskiej piękna świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Pogórzu koło Skoczowa. Przybyli tu, aby w tę ostatnią sobotę sierpnia Bogu wyrazić wdzięczność za łaskę jednoczenia się na modlitwie – od dziesięciu lat na nabożeństwach pompejańskich w Skoczowie i po raz dziesiąty jednoczenia się na maratonie modlitewnym w czasie też już dziesiątego Pompejańskiego Dnia Skupienia w Pogórzu.

Przeczytaj

Judyta Biblia

Kobiety w Biblii: Judyta

„O mężna białogłowo, Judyt wojująca” – któż z nas nie pamięta o tym wezwaniu z godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny? Wiemy doskonale, że ten wers odnosi się do Maryi i określa Jej cnoty. Czy wiemy jednak, kim była Judyta, przywołana bohaterka z jednej z ksiąg Starego Testamentu? Zapraszamy do przedostatniego odcinka cyklu „Kobiety w Biblii” i poznania wybitnej kobiety!

Przeczytaj

Narodzenie Maryi Sandomierz

Córka Joachima i Anny. „Sandomierskie” narodziny Matki Bożej

„O przyjdź już, słodka Dzieweczko, Zabłyśnij wreszcie, Panienko, Bo kwiat słodyczy masz przynieść: Chrystusa, Boga–Człowieka…”

Fragment hymnu brewiarzowego na święto Narodzenia NMP

8 września przypada święto Narodzenia NMP. Tradycja przekazuje, że Jej rodzicami byli Anna i Joachim, którzy nie mieli potomstwa.

Przeczytaj

Królowa Bieszczad Jasień

Królowa Bieszczad w Jasieniu

Na południowy wschód od Ustrzyk Dolnych leży Jasień. Dawna wieś królewska o sięgającej średniowiecza metryce jest obecnie dzielnicą stolicy powiatu bieszczadzkiego. Znajduje się tu późnobarokowy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w 1743 roku, którym od 1971 roku opiekują się księża michalici. W głównym ołtarzu świątyni umieszczona jest ikona Matki Bożej.

Przeczytaj

Człowiek różaniec

Lek w samotnym cierpieniu

Jedna z pielęgniarek bacznie przygląda się cierpiącemu choremu, którego nocą przywieziono karetką do szpitala. Dyżurny lekarz z trudem usiłuje wbić się do żył sędziwego mężczyzny, by wzmocnić jego organizm odpowiednią dawką krwi. Po chwili przybywa jeszcze jeden lekarz, by wspomóc ratowanie pacjenta. Wszyscy podziwiają spokój i cierpliwość emeryta.

Przeczytaj

Wąż Biblia

Zwierzęta w Biblii: Wąż

Tego osobnika przedstawiać nie trzeba. Każdy pamięta epizod z raju, kiedy to szatan pod postacią węża nakłonił pierwszych rodziców do wystąpienia przeciwko Bożemu zakazowi. Węże pojawiają się zaskakująco często na kartach Starego i Nowego Testamentu. Nie zawsze są one przedstawiane w złym świetle – czasem nawet ratują życie człowiekowi.

Przeczytaj

Różaniec na stole

Różaniec w życiu ludzi nauki, kultury i polityki

Światowej sławy kompozytor – Józef Haydn (1732–1809), jeden z trzech wielkich kompozytorów epoki klasycznej, prawie codziennie odmawiał różaniec i często brał różaniec do ręki, zwłaszcza gdy miał trudności w kompozycji nowych utworów. Pewnego razu w rozmowie ze swymi przyjaciółmi opowiadał, kiedy mu się najlepiej pracuje. Jedni mówili, że po mocnej kawie, inni – że po koniaku.

Przeczytaj