Matka Boża na Czarnym Lądzie

„Tumsifu Yesu Kristo… milele, milele Amina…”

Tym Bożym pozdrowieniem w języku suahili, pięknym uśmiechem i podaniem dłoni codziennie witali nas dorośli, młodzież i dzieci… zawsze radośni i pełni pokoju mieszkańcy Czarnego Lądu. My odpowiadaliśmy: „Milele, milele Amina” (na wieki wieków, amen).

Chciałabym być misjonarką nie tylko przez ileś tam lat; chciałabym nią być od stworzenia świata aż do wypełnienia się czasów… (św. Tereska od Dzieciątka Jezus).

Tanzania to piękny afrykański kraj, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w Bożych wydarzeniach w polskiej misji położonej w północno-zachodniej części Tanzanii, w Shirati.

Tanzania zwierzęta
Park Narodowy w Serengeti

Do Shirati z Dar es Salaam, dawnej stolicy administracyjnej i najważniejszego miasta w Tanzanii nad Oceanem Indyjskim, odległość 1300 kilometrów pokonywaliśmy samolotem i samochodem przez sawannę po „afrykańskiej pralce”, podziwiając piękne krajobrazy, góry, ostępy skalne i towarzyszące nam kilometrami jezioro Wiktoria. Mijaliśmy liche zagrody, gdzieniegdzie pojawiały się pojedyncze domy podobne do naszych. Mijaliśmy pasące się stada krów jednogarbnych i kóz. Tanzania jest trzy razy większa od powierzchni Polski, o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro (5895 metrów n.p.m.). W granicach kraju znajdują się trzy wyspy na Oceanie Indyjskim: Zanzibar, Pamba i Mafia oraz trzy największe jeziora kontynentalne: Wiktoria (mieszkaliśmy w odległości dwóch kilometrów od jego brzegu), Tanganika i Malawia. Większość kraju zajmuje rozległy płaskowyż (900–1500 metrów n.p.m.). Klimat jest podrównikowy, wilgotny, w głębi kraju suchy. Istnieje tu prawie szesnaście parków narodowych. Najpopularniejszym rezerwatem dzikiej zwierzyny jest Serengeti. Na jego terenie podziwialiśmy w bliskości wędrówki gnu kierujące się do Kenii, okazałe żyrafy, zebry, afrykańskie słonie, hipopotamy, krokodyle, bawoły, antylopy, hieny i wiele innych dzikich zwierząt. Mimo wielu atrakcji turystycznych – brak infrastruktury turystycznej, dróg o nawierzchni utwardzonej sprawia, że gospodarka Tanzanii w 80 procentach opiera się na rolnictwie. W Tanzanii dominuje chrześcijaństwo – 63 procent, katolicy stanowią około 32 procent. Tanzania stawia na edukację. Do 15. roku życia szkolnictwo jest obowiązkowe. Dalszą edukację podejmuje młodzież z rodzin bogatszych lub dzięki wsparciu finansowemu misjonarzy.

I tak się stało

Od prawie czterdziestu lat jako wspólnota misyjna, apostolska, modlimy się za tych, których misją jest głoszenie Ewangelii, za misyjne dzieło Kościoła. Wspieraliśmy i nadal wspieramy ofiarami działalność misyjną na różnych kontynentach świata, w ramach Adopcji Serca zaś przesyłamy dzieciom Afryki ofiary na ich edukację. Od 13 lat, co dwa miesiące, wspólnota ADŚ spotyka się na nocnym czuwaniu w Łagiewnickim Sanktuarium Miłosierdzia, upraszając łaskę zbawienia dla wszystkich ludzi świata i nowe powołania do służby w Kościele. W dowód wdzięczności Bogu za dar modlitwy w roku 2017 chcieliśmy tu ofiarować okazałą monstrancję. „Lepiej będzie, jeżeli wybudujecie »domeczek dla Pana Jezusa« w nowo budowanej świątyni Matki Bożej Dziewicy Zwycięskiej – Królowej Różańca Świętego w Shirati w Tanzanii” – usłyszeliśmy propozycję z ust księdza dr. Franciszka Ślusarczyka, rektora Sanktuarium Miłosierdzia. Nadzwyczajne Boże zadanie przyjęliśmy z ogromną radością, upraszając nowenną pompejańską potrzebne łaski dla misjonarza ks. Konrada i jego parafian, a także fundując w Shirati ofiarami tabernakulum, sprzęt liturgiczny i płytki w prezbiterium. Zaproszenie do Tanzanii, Shirati, aby uczestniczyć w najważniejszym akcie liturgicznym – konsekracji nowo wybudowanej świątyni, przyjęliśmy jako ogromną łaskę, ale też wielką szansę na rozwój apostolstwa i nowenny pompejańskiej na Czarnym Lądzie. I tak się stało.

Królowa Różańca Świętego nr 36Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Lidia Wajdzik

LIDIA WAJDZIK animator kultury

Animatorka nowenny pompejańskiej w Polsce od 2002 roku. Organizatorka rekolekcji, spotkań oraz świętych nocy modlitwy.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x