Ołtarz w katedrze w Turynie

Ołtarz w katedrze w Turynie © Fot. M. Woś

Chusta Weroniki

Chusta, której użyła Weronika, ocierając twarz Jezusowi prowadzonemu na Kalwarię, skrywa wiele tajemnic, podobnie jak Całun Turyński. Jednak pełnowymiarowa podobizna Ukrzyżowanego wzbudziła także wielkie zainteresowanie pośród naukowców. W ostatnich latach została poddana wnikliwym badaniom. Płótno Weroniki nadal jest pieczołowicie strzeżone i nigdy nie zostało poddane należytym badaniom z uwagi na blaknięcie i nietrwałość.

Przeczytaj

Bazylika Nuestra Señora del Pilar

Bazylika Nuestra Señora del Pilar. © Fot. Wikicommons/J. Wang

Matka Boża z kolumny

Według tradycji św. Jakub Apostoł zawędrował do Hiszpanii, szerząc Ewangelię już w roku 40 n.e. Tu wraz ze swoimi uczniami zatrzymał się nad rzeką Ebro koło Saragossy, aby odpocząć i odmówić modlitwy. W tym samym czasie w Jerozolimie Maryja modliła się w intencji sukcesów misyjnych. Nagle uczniowie wraz z Apo­stołem ujrzeli Matkę Bożą w otoczeniu niebiańskich śpiewów i światła. Maryja dała słowa otuchy Jakubowi i poprosiła o zbudowanie kaplicy w miejscu objawienia. Pozostawiła po sobie kolumnę z jaspisów, na której stała. Święty Jakub, wzmocniony mocą objawienia, z zapałem dalej szerzył wiarę na terenie Hiszpanii, której później został patronem. Po męczeńskiej śmierci pochowano go w słynnym sanktuarium Santiago de Compostela.

Przeczytaj

Ikona Matki Bożej Kazańska

Ikona Matki Bożej Kazańska. © Fot.Wikicommons

Tułaczka Matki Bożej Kazańskiej

Najcenniejszym i najbardziej czczonym w Rosji wizerunkiem Maryi jest ikona Matki Bożej Kazańskiej. Dla Rosjan jest ona niczym dla nas Matka Boża Częstochowska. Według ekspertów obraz o wymiarach 32 na 26 cm pochodzi z XIII wieku i namalowany został na desce w stylu bizantyjskim. Na ikonie widzimy głowę i ramiona Matki Bożej z siedzącym Dzieciątkiem Jezus. Uważa się, że ikonę namalowano w Konstantynopolu, a później Morzem Czarnym i rzeką Don dotarła ona do Kazania, gdzie umieszczono ją w klasztorze. 

Przeczytaj

Dzieciątko Jezus od Dobrego Zdrowia

W okresie Bożego Narodzenia nasze oczy są szczególnie zwrócone na ubogi żłóbek, a w nim – na Dzieciątko Jezus. Modlimy się do Niego, śpiewamy Mu kolędy. Czas ten jednak nie trwa długo. Warto nabożeństwo do Dzieciątka Jezus kultywować przez cały rok kościelny. Pierwszym świętym, który miał szczególne upodobanie do Dzieciątka Jezus, był św. Franciszek z Asyżu. Zapoczątkował on tradycję jasełek i żłóbka. Gorącymi czcicielami małego Jezusa byli też św. Teresa od Dzieciątka Jezus, o. Pio i św. Faustyna. Od Dzieciątka uczyli się pokory, prostoty, ufności i zawierzenia Panu Bogu.

Przeczytaj

Maryja przychodzi do każdego!

13 listopada to szczególna data w kalendarzu świąt Matki Bożej Pompejańskiej. Tego dnia sanktuarium w Pompejach wspomina przywiezienie obrazu Królowej Różańca Świętego. Zawdzięczamy to bł. Bartolowi Longo, który w wiosce pompejańskiej rozpowszechniał różaniec wśród niepiśmiennych chłopów. Dla zawiązania bractwa różańcowego potrzebował jednak obrazu Królowej Różańca Świętego. Oddajmy mu głos. Oto fragment wspaniałej i poruszającej „Historii sanktuarium w Pompejach”:

Przeczytaj

"Matka Mistycznego Ciała", A. Hyła, 1956 r.

"Matka Mistycznego Ciała", A. Hyła, 1956 r., © Fot. I. Marciniak OV

W cieniu duszy Chrystusowej cz. 2

Matka Paula była mistyczką. Doświadczała ekstazy, widzeń Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela, cierpiącego Chrystusa czy aniołów. Słyszała głos samego Jezusa. W 1922 r., kiedy z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w Eucharystii i bardzo cierpiała z tego powodu, niespodziewanie usłyszała wyraźny, wewnętrzny głos: „Ja jestem w tobie!”. Zrozumiała wtedy, że Jezus w niej żyje, że jest obecny w jej duszy! Ta prawda stała się dewizą jej życia. Pojęła, że wnętrze jej duszy jest mieszkaniem Zbawiciela. To w jej głębi odnajdywała Boga samego i rozmawiała z Nim językiem miłości, zwracała się do Niego w różnych sytuacjach i trwała w Nim nieustannie.

Przeczytaj

Autor ikony ksiądz Spiridon Kabbasz

Autor ikony ksiądz Spiridon Kabbasz, © K. Waliszewska

Pocieszycielka Syryjczyków

Podczas modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2019 r. papież Franciszek pobłogosławił 6 tys. różańców. W geście solidarności i współczucia skierowanym do Syryjczyków Nowy Testament w języku arabskim oraz krzyże z drewna oliwnego z Ziemii Świętej, pobłogosławione przez syryjskiego prawosławnego, patriarchę Efraima III, zostały przekazane Syryjczykom miesiąc później, w święto Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia ojciec święty pobłogosławił w Watykanie ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków. Jej peregrynacja w syryjskich parafiach potrwa do końca maja 2020 roku.

Przeczytaj

Maryjo wspomagaj nas

Matka Boża z Dzieciątkiem, © Fot. Wikicommons

Maryjo, wspomagaj nas!

Gdy nas ogarnie trwoga, przyczyną swą u Boga, Matko wspomóż nas! Gdy wiarę tracimy żywą nadzieję wzbudź prawdziwą, Matko wspomóż nas! Gdy miłość gaśnie w duszy, niech głos nasz Ciebie wzruszy, Matko wspomóż nas! W pokusy złej godzinie, kto wzywa Cię nie zginie, Matko wspomóż nas! Gdy śmierć się do nas zbliży, do nieba prowadź wyżyn, Matko wspomóż nas!

Przeczytaj