Płacząca Maryja z Syrakuz

Ta gliniana płaskorzeźba przedstawia niepokalane serce Matki Najświętszej. Takie odlewy masowo produkowano w jednej z toskańskich pracowni. Potem wraz z innymi gipsowymi dewocjonaliami wizerunek został przewieziony do Syrakuz na Sycylii, gdzie zakupiono go w charakterze weselnego podarunku.

PrzeczytajPłacząca Maryja z Syrakuz

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej

Wizerunek Matki Bożej Pompejańskiej

Historia życia bł. Bartola Longo to gotowy materiał na piękny film, a właściwie… serial, pełny niezwykłych zwrotów akcji. Wiele o nim dowiadujemy się z „Historii sanktuarium w Pompejach”, choć trzeba zaznaczyć, że Bartolo Longo pominął w swojej wzruszającej książce sporo zdarzeń, w których był on ofiarą pomówień, plotek, a nawet poważnych oskarżeń, które docierały do papieskich uszu.

PrzeczytajWizerunek Matki Bożej Pompejańskiej

Bartolo Longo i dzieci więźniów

Święte przyjaźnie

Tęsknimy za Pompejami, za sanktuarium, a po raz pierwszy od dawna nikt z naszej redakcji nie wybrał się na majowe uroczystości u stóp Wezuwiusza. Chcąc przybliżyć Wam Pompeje, sięgnęliśmy po włoską książkę ks. Ivana Licinia, która niedawno wpadła w nasze ręce.

PrzeczytajŚwięte przyjaźnie

Różaniec w czasach pandemii

Różaniec w czasie pandemii

Pandemia uniemożliwiła nam korzystanie z sakramentów, aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła i formację wspólnotową. To skłoniło nas do sięgnięcia po możliwości, jakie daje nam współczesna technika, i wykorzystania ich do pogłębiania relacji z Bogiem oraz utrzymywania więzi z innymi.

PrzeczytajRóżaniec w czasie pandemii

Nawa katedry w Kielcach

Katedra w Kielcach

Kielce, malowniczo położone wśród Gór Świętokrzyskich i będące stolicą regionu, to miasto sięgające swoimi korzeniami pierwszych lat historii naszego państwa. Dość powiedzieć, że najstarsza kielecka parafia św. Wojciecha swoje początki miała w wieku XI.

PrzeczytajKatedra w Kielcach

Matka wszystkich ludzi pracy

W poprzednim numerze pisaliśmy o litanii ku czci Matki Bożej Piekarskiej. Wśród wielu wezwań mamy też m.in. takie: Matko Górników, Matko Hutników, Matko Rolników, Matko Wszystkich Ludzi Pracy. Jest jeszcze: Matko Ucząca Ewangelii Pracy. Porozmawiajmy dzisiaj na ten temat.

PrzeczytajMatka wszystkich ludzi pracy

Jerozolima

Jerozolima na przestrzeni wieków zyskiwała odmienne kształty, zmieniała się pod względem demograficznym, rozszerzał się jej zasięg terytorialny. Nie zmieniła się pod jednym względem. Podobnie jak znaczna część Bliskiego Wschodu, zarówno w czasach obecnych, jak i w starożytności stanowiła tygiel kulturowy. Kto chociaż raz był w Jerozolimie, potwierdzi ową obserwację.

PrzeczytajJerozolima

Kult Maryi w Hiszpanii

Ten iberyjski kraj przypadków koronawirusa odnotował najwięcej w Europie. W momencie pisania tego artykułu potwierdzone zakażenie dotyczy już więcej niż co dwusetnego mieszkańca. Czy zatem nie powinien być to także kraj, który z największą gorliwością ucieka się po pomoc do Matki Najświętszej? Jak to się ma do lokalnych wiary, tradycji, obyczajów i trendów?

PrzeczytajKult Maryi w Hiszpanii