Skarb, który został odkryty

Co może być prawdziwym
skarbem dla parafii?
Obraz… Obraz, którego
odkryta historia może
zafascynować, pobudzić
do modlitwy, dać impuls
wielkim dziełom!

Takim skarbem dla parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętym koło Radymna jest obraz – płaskorzeźba Matki Bożej Pompejańskiej. Odkryta i przywrócona wiernym do kultu. Obraz trafił do parafii po II wojnie światowej z Czyszek na Ukrainie. Z parafii w której służył jako wikary sługa Boży ojciec Wenanty Katarzyniec. On jako wielki czciciel Maryi modlił się przed tym wizerunkiem. Po wojnie płaskorzeźba dugo nie mogła znaleźć dla siebie godnego miejsca w kościele. Dopiero w roku 1987 została umieszczona w ołtarzu głównym i uroczyście poświęcona. Nadal nikt z parafian nie miał pewności, jaki to wielki skarb mieści się w ołtarzu, aż do chwili gdy Barbara Benedykt zwróciła uwagę na niezwykłe podobieństwo płaskorzeźby do obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. I to okazało się wielkim odkryciem!

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej (w ramce 24x18 cm) - tradycyjny

W magazynie SKU:obraz-tradycyjny-mal
24,00 zł

Maryja Pompejańska przez swoją „odwrotność” jest bowiem unikalnym obrazem, rozpoznawalnym na całym świecie. Przyjęło się bowiem w malarskiej tradycji że to Matka Boża podaje różaniec św. Dominikowi, a Jezus św. Katarzynie, jednak z pewnych przyczyn, które wskazał bł. Bartolo Longo w książce pt. „Historia sanktuarium w Pompejach”, na obrazie z Pompejów jest odwrotnie. I to wyróżnia ten obraz od innych różańcowych obrazów, czyniąc go wyjątkowym.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Nasza redakcja po raz pierwszy udała się do Świętego rok temu. Tę historię opisaliśmy w 27 wydaniu KRŚ. Tematem zainteresowało się nawet pompejańskie czasopismo „Il Rosario e la Nuova Pompei” , które opublikowało nasz artykuł na ten temat. Także i Włosi zauważają, że płaskorzeźba jest wierną kopią pompejańskiego cudownego obrazu, albo oba wizerunki mają swój wspólny pierwowzór.

Ksiądz proboszcz Lesław Kubicki był otwarty na odkrycie „skarbu” i pod namową Barbary zadecydował o comiesięcznym nabożeństwie pompejańskim każdego 26 dnia, na uczczenie beatyfikacji bł. Bartola Longo, mającej miejsce 26 października 1980 roku.

Pierwsze rocznicowe nabożeństwo przypadło na święto Matki Bożej Częstochowskiej i okazało się wyjątkowe. Nasza redakcja na prośbę proboszcza pozyskała w sanktuarium w Pompejach relikwie apostoła różańca i autora nowenny pompejańskiej, bł. Bartola Longo. Dnia 26 sierpnia 2018 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii i ofiarowanie pompejańskiego ornatu, o czym piszemy na kolejnej stronie. Ten dzień był także Ogólnopolskim Dniem Skupienia czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. Uroczystości przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek, który także wygłosił homilię. Był czas na prelekcje: Marka Wosia o historii i przesłaniu wizerunku pompejańskiego, Barbary Benedykt o historii parafii w Świętem oraz maryjną konferencję ks. egzorcysty Mariana Rajchla. Dzień był wypełniony modlitwą różańcową i spotkaniami. Różaniec prowadziły osoby zaangażowane w różańcową modlitwę w Radiu Różaniec: Bożena, Katarzyna i Barbara.

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Dzień Pompejański w Świętem – transmisja! – Nowenna pompejańska
24 października 2019 16:00

[…] Drodzy Pompejanie, 26 października odbywa się 2 pompejański dzień skupienia w Świętem. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się unikatowa płaskorzeźba Matki Bożej Pompejańskiej z piękną historią, opisaną w specjalnym artykule: https://krolowa.pl/skarb-ktory-zostal-odkryty/ […]

1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.