25 lat z Bartolem Longo

W niedzielę, 14 października fraternia bł. Bartłomieja Longo w Warszawie świętowała 25 lat opieki swojego patrona.

Uroczystość jubileuszowa była tym wspanialsza, że tego dnia odbyły się również obłóczyny i pierwsze profesje kilkunastu członków naszej wspólnoty. Fraternia powiększyła się o pięć osób, które wraz z przyjęciem dominikańskiego habitu i Reguły rozpoczęły roczny okres nowicjatu. Dziesięcioro nowicjuszy złożyło pierwsze profesje, zobowiązując się tym samym do życia zgodnie z Regułą przez następne trzy lata. Obrzęd obłóczyn i przyrzeczeń odbył się podczas uroczystej jutrzni.

Kolejnym punktem wspólnego świętowania była Msza Święta sprawowana w kościele św. Jacka. Asystent fraterni, o. Adam Sulikowski, w homilii przybliżył krótko historię nawrócenia bł. Bartłomieja. Zwrócił uwagę, że niegdysiejszy zagorzały wróg Kościoła został gorliwym apostołem różańca świętego i tercjarzem dominikańskim. Następnie odbył się wykład dr hab. Barbary Strzałkowskiej, przedstawiający mechanizm działania pokusy na przykładzie historii upadku pierwszych ludzi w Biblii. Uroczystość zakończyła się agapą, na której nie zabrakło jubileuszowego tortu. Razem z nami świętowali także świeccy dominikanie z innych fraterni, rodziny i zaproszeni goście.

Wraz z kilkunastoma innymi fraterniami z całej Polski otrzymaliśmy patrona, można powiedzieć, odgórnie. W 1993 roku Rada Prowincjalna postanowiła o zatwierdzeniu obecnych lub nadaniu nowych patronów. Przed tą reformą wiele fraterni, w tym nasza, nosiło imię Matki Bożej. Na razie nie dotarliśmy do jednoznacznych przekazów czy dokumentów wyjaśniających kwestię wyboru.

Chociaż bł. Bartłomiej został nam niejako narzucony, było to wydarzenie opatrznościowe.

Królowa Różańca Świętego nr 36Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x