Pilznieńska Matka Pocieszenia

Sanktuarium w Pilźnie jest miejscem, gdzie spotykają się dwie wielkie tradycje maryjne. Pierwsza związana jest z zakonem augustianów, którzy umieścili w swej świątyni wspaniały wizerunek Maryi i obdarzyli ją mianem Matki Bożej Pocieszenia. Ich dzieło kontynuują od niemal 180 lat karmelici, wzbogacając augustiańskie dziedzictwo szkaplerzną duchowością własnego zakonu.Według miejscowej tradycji, początki kultu maryjnego w Pilźnie sięgają XI wieku. W basztowej kaplicy miał znajdować się wizerunek otoczony szczególną czcią wiernych. Kult ten wzmógł się jeszcze bardziej po uratowaniu miasta podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Matka Boża ukazała się wówczas nad pilzneńskim grodem, dodając otuchy obrońcom i powodując panikę wśród oddziałów wroga. Wdzięczni za tę pomoc mieszczanie przenieśli obraz do kościoła parafialnego. Przed wizerunkiem modlili się polscy królowie: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło. Przy świątyni działało bractwo maryjne zatwierdzone przez papieża Bonifacego IX w 1400 roku. Niedługo później obraz przeniesiono do nowo wybudowanego kościoła Augustianów. Ten pierwszy wizerunek pilzneńskiej Madonny spłonął jednak podczas najazdu węgierskiego w 1474 roku.

Niebawem wykonano nowy obraz, który przetrwał do 1657 r., gdy uległ zniszczeniu podczas najazdu Jerzego Rakoczego. Wykorzystując ocalałe fragmenty, utworzono kopię, która otaczana jest czcią do dnia dzisiejszego. Znajduje się ona w bocznej kaplicy miejscowego sanktuarium. Maryja z pilzneńskiego wizerunku dostojnie wskazuje prawą dłonią na Dzieciątko, siedzące na jej lewym ramieniu. Dziecię Jezus natomiast błogosławi patrzącym na obraz czcicielom. Dzieło utrzymane jest w ciemnej tonacji, śniade twarze mają także ukazane na nim postacie. Na co dzień szaty Dzieciątka i Maryi przykrywa pozłacana i posrebrzana sukienka, która znacząco rozjaśnia obraz.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Świadectwa z KRS 38

Najlepsza decyzja w moim życiu Chcę złożyć świadectwo z mojej pierwszej nowenny pompejańskiej, którą odmówiłam kilka lat temu, gdy zaczęło się rozpadać...

Zamknij