Ciekawostki religijne cz. 1 – Szybka religijność, czyli jak pokonać duchowe lenistwo

Rozpoczynamy nowy cykl zatytułowany „Ciekawostki różańcowe”. W każdym artykule będzie ukryta jedna lub więcej ciekawostek związanych z modlitwą różańcową. Zostaną one powiązane z wybranym problemem duchowym, który będziemy rozważać w danym numerze, właśnie przez pryzmat owej ciekawostki. Dzięki temu poznamy różaniec jako odpowiedź na duchowe trudności, z jakimi się zmagamy. W tym numerze zastanowimy się nad tym, czym jest „szybka religijność” i jak można przeciwdziałać duchowemu lenistwu.

Dziś mamy wyjątkowo łatwy dostęp do wielu materiałów rozwijających duchowość. Bez trudu możemy nabyć dewocjonalia, książki religijne i prasę katolicką, oglądać wartościowe filmy, korzystać z materiałów dostępnych w internecie – modlitw, wykładów, konferencji, świadectw, artykułów czy nawet transmitowanych na żywo Mszy oraz adoracji… I Bogu niech będą dzięki za te formy medialnej ewangelizacji! Fakt, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki, może stanowić jednak pokusę przyjęcia postawy „duchowego lenistwa”. Na przykład  pytamy: „Po co mam iść do kościoła na rekolekcje, skoro te same – lub lepsze – rekolekcje mogę wysłuchać on-line?”. Nie brakuje w internecie kanałów, na których znani i lubiani kaznodzieje pomagają wiernym przeżyć Wielki Post czy Adwent. Nie zachęcają jednak do tego, aby korzystać wyłącznie z „wirtualnych rekolekcji”, rezygnując tym samym z pójścia do kościoła.

Tymczasem „duchowe lenistwo”, które coraz częściej nas cechuje, przejawia się w szukaniu łatwiejszych zamienników. Często szukamy czegoś, co byłoby zamiast żywej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Zamiast ofiarować czas na spotkanie i rozmowę, wysyłamy  życzenia SMS-em; zamiast powiedzieć „kocham”, kupujemy kwiaty i czekoladki; zamiast przytulenia, potrzymania za rękę i spojrzenia w oczy, wymieniamy cmoknięcia obok policzków.

Królowa Różańca Świętego nr 38Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Patrycja Pierzynka

PATRYCJA PIERZYNKA polonistka

W "Królowej Różańca" omawia tematy duchowości, psychologii i literatury.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x