Matka Boża Świetlista

Maryja często przychodzi do nas w sposób, który wydaje się nieodpowiedni dla Jej potęgi. Wybiera bowiem to, co małe, zapomniane, pomijane czy opuszczone. Tak też było w przypadku tej cudownej figury.

Na początku XVII wieku w pewnej porzuconej, za­graconej chacie w wio­sce Guatzindeo zaczęło pojawiać się dziwne światło. Właś­ciciel wioski, Antonio Tamayo, w towarzystwie kilku fran­ci­sz­kanów postanowił spra­wdzić źró­dło nadzwyczajnego zjawiska.

W chacie zastali ogromny bałagan, a pod stertą rupieci odkryli mocno uszkodzoną figu­rę Matki Bożej. Don Antonio zabrał ją do siebie i oddał do renowacji. Po odnowieniu figura okazała się tak piękna, iż postanowił wybudować specjalną kapliczkę, aby również mieszkańcy jego wioski mogli oddawać cześć Maryi. Ze względu na tajemniczą jasność, która towarzyszyła odnalezieniu tej figury, nazwano ją Matką Bożą Świetlistą.

Figura Matki Bożej Świetlistej © Fot. Wikicommons

Fenomen ten nadal towarzyszył statule Maryi. Do świecenia dochodziło podczas procesji do najbliższych kościołów, a wiele osób widziało wówczas nadzwyczajną jasność bijącą od figury. Cud ten w krótkim czasie przyciągnął dużą liczbę wiernych, którzy zaczęli pielgrzymować do kapliczki w nadziei otrzymania pomocy w utrapieniach. Maryja hojnie rozdawała swoje łaski, np. w czasie suszy przewożono figurę tam, gdzie potrzeba było obfitego deszczu. Maryja gwarantowała obfite i urodzajne  zbiory. O pomoc proszono też podczas różnych epidemii i zaraz. Nigdy długo nie czekano na odpowiedź.

Książka: Godzina Łaski dla świata

Godzina Łaski dla świata

Książka, która przybliża przesłanie Maryi Róży Duchownej. Zawiera orędzia, historię objawień oraz nabożeństwo na Godzinę Łaski.

Zobacz

Pewien biskup, który będąc ciężko chory, odprawiał mszę świętą w kościele, gdzie akurat znajdowała się cudowna figura, został uzdrowiony w czasie trwa­nia tego nabożeństwa. Cud ten przypisał Matce Bożej Świetlistej. Świadek w jednym z dokumentów opisuje, że złodziej, który zakradł się do kaplicy i chciał ukraść koronę Matki Bożej, wyznał, iż figura odwróciła się z surowym wyrazem twarzy i nie pozwoliła na zdjęcie korony. Nie był też w stanie uciec z kaplicy – pozostał tam do następnego dnia, dopóki go nie schwytano.

Książka: Historia Sanktuarium w Pompejach

Historia sanktuarium w Pompejach - opr. twarda Bartolo Longo

Nowenna pompejańska, Sanktuarium w Pompejach, Obraz Matki Bożej Pompejańskiej… Nie mielibyśmy tego bez Bartola Longo! Jeśli chcesz poznać, kim był i o czym pisał, powinieneś poznać jego wielkie, poruszające dzieło życia. "Historia sanktuarium w Pompejach" to zapis łask Matki Bożej Pompejańskiej i tego, jak opuszczone i biedne Pompeje zamieniły się w kwitnące wiarą i miłosierdziem miejsce, z którego zaczęły promieniować łaski na cały świat!

Zobacz

Sama figura jest wyjątkowej piękności. Maryja i Dzieciątko Jezus odziani są zawsze w przepiękne haftowane, ozdobne szaty. Jest to stary meksykański zwyczaj oddawania w ten sposób czci i hołdu cudownym figurom Maryi, których ten kraj posiada licznie.

Od 1808 r. Matka Boża Świetlista ma swoje sanktuarium, które nosi tytuł „diecezjalne”. Pius XI w 1939 r. przekazał Maryi papieskie korony na znak uznania cudowności figury.

Niech Matka Boża Świetlista oś­wieca nas zawsze swoim cudownym światłem na drogach naszego życia!

Stanisława Gamrat

STANISŁAWA GAMRAT dziennikarka

Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x