Czy wolno oddawać cześć wizerunkom?

Jeden z moich czytelników napisał do mnie: „Moja kuzynka, świadek Jehowy, twierdzi, że krucyfiks nad drzwiami mojego pokoju i wiszący na ścianie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej to bałwochwalstwo. Powołuje się przy tym na Księgę Wyjścia: «Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny» (Wj 5, 7–9a)”.

Jak to więc jest? Czy chrześcijaninowi wolno wykonywać wizerunki? Czy można wieszać krzyż na ścianie? Czy obrazek św. Krzysztofa powieszony w samochodzie obraża Boga?

Rzeczywiście, taki tekst istnieje w Biblii – jest on rozwinięciem pierwszego przykazania. Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: co właściwie zostało zakazane? Czy w przykazaniu chodziło o zakaz sporządzania jakichkolwiek przedstawień artystycznych? Wątpliwe; aby się o tym przekonać, wystarczy w tej samej księdze biblijnej przeczytać, w jaki sposób Bóg kazał udekorować świątynię: „(…) dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu krańcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym krańcu, a drugiego cheruba na drugim krańcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na krańcach górnych” (Wj 25, 18–19).

Podobnych tekstów jest mnóstwo: mówią o figurach cherubów, zwierząt, o płaskorzeźbach i o malowidłach w świątyni (wszystko to przy założeniu sensu literalnego kłóciłoby się z przykazaniem). Wynika z tego, że istotą przykazania nie może być zakaz samego wykonywania wizerunków (może i dobrze, gdyż wówczas grzeszylibyśmy, wykonując sobie zdjęcie do dowodu osobistego…). Wygląda na to, że właściwy sens kryje się w słowach: „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie” oraz „Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył”. Tylko że dla nas, ludzi XXI w., to nadal nie ma sensu. Bo niby kto mógłby wpaść na pomysł, by „służyć wizerunkowi” i uważać obraz za Boga?!Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
4 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Lorentańska Matka Boża Piotrkowicka

Aż dwa wyjątkowe wizerunki Najświętszej Maryi Panny odbierają cześć w podkieleckich Piotrkowicach – niepozorna, malutka figurka Niepokalanej, z której odnalezieniem wiążą się...

Zamknij