Sławomir Zatwardnicki

Ratunku wypatrujemy w Maryi

O współczesnej mariologii rozmawiamy ze Sławomirem Zatwardnickim, adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, wykładowcą, autorem wielu artykułów oraz dziewiętnastu książek, w tym wydanej ostatnio „Msza. Dlaczego nie?”. Nasz rozmówca jest zaangażowany w działalność ewangelizacyjno­-formacyjną, odpowiedzialny za jedną z filii Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

PrzeczytajRatunku wypatrujemy w Maryi

o. Kentenich

Przymierze miłości z Maryją

„Każda rodzina ma być żywym sanktuarium, którego zewnętrznym znakiem jest godne miejsce w domu poświęcone Matce Bożej.
Z tego miejsca działa Ona jako Wychowawczyni i Pośredniczka łask. Matka Boża troszczy się, aby atmosfera religijna napełniała cały dom, umacniała więź między ojcem i matką, przenikała do serc ich dzieci i wnuków”.

PrzeczytajPrzymierze miłości z Maryją

o. Alojzy Liguda

Bóg wie wszystko!

Ojciec jego był organizatorem i przewodnikiem pieszych pielgrzymek do Wambierzyc i na Górę św. Anny.  W wieku 15 lat wstąpił do niższego seminarium misjonarzy werbistów w Nysie, w Domu św. Krzyża. W 1917 roku został skierowany na front francuski. Po wojnie zdał maturę i w 1920 roku przybył do klasztoru werbistów w St. Gabriel w Mödling pod Wiedniem, gdzie odbył studia i przyjął świecenia kapłańskie 26 maja 1927 roku.

PrzeczytajBóg wie wszystko!

Pogrzeb ks. prałata Zubra

Ks. prałat Antoni Zuber – wspomnienie

Przeszedł do wiecznej przestrzeni Boga. 21 października 2020 roku cichutko, nad ranem, przeszedł do wiecznej przestrzeni Boga ksiądz prałat Alojzy Zuber, kapłan wielkiego serca, pokory i posłuszeństwa, ostoja cierpliwości, nosiciel pokoju i życzliwości. Wielki Czciciel Najświętszej Maryi Panny. Przeszedł, aby w bliskości Trójcy Przenajświętszej, Najświętszej Dziewicy Maryi oraz całego dworu niebieskiego odebrać  nominację do kontynuowania w niebie gorliwej służby rozpoczętej tu, na ziemi.

PrzeczytajKs. prałat Antoni Zuber – wspomnienie

Fasada Sanktuarium w Pompejach

Miesięczne nabożeństwo do św. Józefa

Zakończyliśmy cykl artykułów z cyklu „Piękno sanktuarium pompejańskiego”, a z tym wydaniem zaczynamy nowy, poświęcony duchowości pompejańskiej. Przeniesiemy uwagę z murów, fresków, obrazów – sztuki – na obszar mistycznej spuścizny bł. Bartola Longo. To wielkie i bogate dziedzictwo, które jest godne opisania, poznania i wdrożenia do naszej osobistej praktyki modlitewnej.

PrzeczytajMiesięczne nabożeństwo do św. Józefa

Pieszo do Róży Duchownej przez Tyrol

Pieszo do Róży Duchownej cz. 5

Oto ostatnia relacja z mojej zeszłorocznej pielgrzymki. Po 22 dniach marszu przez Polskę, Czechy, Niemcy i Austrię, w czwartek 3 października o 16.40, po wejściu na przełęcz Brenner, staję w końcu na włoskiej ziemi. Właściwie nie do końca włoskiej, bo kiedyś była to ziemia Austriaków i toczyli o nią z Włochami krwawe walki w czasie I wojny światowej.

PrzeczytajPieszo do Róży Duchownej cz. 5

małżeństwo

Kształtowanie relacji małżeńskich

„Kto oddala swoją żonę (…), a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. (…) Rzekli Mu uczniowie: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić” (Mt 19,9-10). Reakcja tych, którzy byli wybraną cząstką Izraela, pokazuje, że po ludzku nierozerwalność małżeńska jest wręcz niemożliwa – „ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe”.

PrzeczytajKształtowanie relacji małżeńskich

Co warto wiedzieć o sakramencie małżeństwa?

Co warto wiedzieć o małżeństwie?

„Opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”. (Mt 19, 5-6) Kiedy Pan Bóg stworzył pierwszego człowieka – mężczyznę Adama, nie był on szczęśliwy, mimo że mieszkał w raju i miał wszystko, czego potrzebował do życia. Dokuczała mu samotność, której nie mogło zaspokoić żadne ze stworzeń.

PrzeczytajCo warto wiedzieć o małżeństwie?