Dwie Heleny

Dwie Polki, dwie emigrantki, dwie religie. I dwa różne światy. Między nimi zaś przepaść.

Heleny, polskie dziewczyny urodzone w drugiej połowie XIX wieku. Dzieliło je równo 16 lat. Obie przyszły na świat w najpiękniejsze chrześcijańskie święto – Boże Narodzenie. Jedna w biednej chłopskiej rodzinie w Korczynie w roku 1888, druga w biednej kupieckiej żydowskiej rodzinie na Kazimierzu w Krakowie w 1872 r.

Obie doznały biedy, obie od dziecka ciężko pracowały. Ich rodziny nie były w stanie dać im ani wykształcenia ani posagu. Praktycznie nie otrzymały nic na swoją drogę życiową.

A jednak Helena urodzona w biednej wsi Korczyna otrzymała coś co sprawiło iż modlą się do niej tysiące rodaków. Zaś Helena Rubinstein urodzona na biednym Kazimierzu otrzymała coś co sprawiło iż stałą się synonimem luksusu i bogactwa. Co to było?

Helena Pelczar. Zapomniana stygmatyczka – nowe wydanie

W magazynie SKU:978-83-63110-35-2-II
18,50 zł

Były to wartości wyniesione z domu. Helena Pelczar wyniosła z domu głęboką pobożność i wiarę. Od dziecka nauczona różańca i modlitw uczyła wiejskie dzieci pacierza i katechizmu. Była przykładem cierpliwości i spokojnego znoszenia cierpień, głodu i niewygód. Zachowała także prawdziwą pogodę ducha i radość Bożego dziecka gdy biegała po łąkach pasąc krowy ze śpiewem i modlitwą na ustach.

Helena Rubinstein także wyniosła wartości z domu. Były to rywalizacja, ambicja, dążenie do posiadania jak największych dóbr. Uczona od dziecka handlu musiała być sprytna i przebiegła. Nauka dotyczyła także oszustw i kłamstw, z których Helena słynęła. Często, jak mówią ci co ją znali, gubiła się w kłamstwach na których budowała swoją pozycję w świecie.

Obie Heleny musiały wyjechać za chlebem na emigrację. W różnych kierunkach. Pelczar do USA, Rubinstein do Australii. Co zrobiły z wartościami wyniesionymi z rodzinnych domów?

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!


To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Więzienie wczoraj i dziś

Omawiając problematykę więzienną, pokazaliśmy dotychczas kilka świadectw nawróceń (?) dokonujących się na gruncie wspólnot protestanckich. Dzisiaj pragniemy temat możliwości przemiany...

Zamknij