Mont Saint Michel

To miejsce jest położone niezwykle malowniczo w zatoce w pobliżu kanału La Manche. Aż trudno uwierzyć, że przed ponad trzynastoma wiekami skałę otaczało nie morze, a gęsty las. Podnoszący się poziom wód zalał knieje, zamieniając 92-metrową granitową skałę w wyspę. 

Broń nas w walce! PŁYTA DVD z dwoma filmami

W magazynie SKU:978-83-63110-80-2
29,90 zł

Według podania z początków średniowiecza, ok. 709 roku doszło do objawienia się Michała Archanioła świętemu Aubertowi. Książę wojsk anielskich prosił o zbudowanie kościoła ku jego czci na skale Mont Tombe. Aubert, który posiadał dostojność biskupią, zlekceważył polecenie, nawet mimo kolejnego objawienia. Za trzecim razem Michał Archanioł wypalił palcem otwór w głowie Auberta, pozostawiając go przy życiu. I tak powstała kaplica ku czci św. Michała, a skałę nazwano na cześć Archanioła: Mont-Saint-Michel. Budowie towarzyszyło wiele cudów i znaków. Na przełomie X i XI wieku miejsce stało się siedzibą opactwa benedyktyńskiego. Z czasem powstało wokół miasteczko z licznymi usługami, nakierowanymi na pielgrzymów. I tak przez wieki kościół i klasztor rozwijały się, aż przybrały obecne kształty z wierzchołkiem iglicy sięgającym 170 metrów. Postępujące zamulenie zatoki doprowadziło do przekształcenia wyspy w półwysep. 

Smutne czasy nastały wraz z rewolucją francuską. Świeckie władze przejęły klasztor, zamieniając go w więzienie dla księży, którzy sprzeciwiali się rewolucyjnym porządkom. Nastąpił czas kasaty. Dopiero w 1966 roku, z okazji 1000-lecia przybycia benedyktynów, sprowadzono ich na nowo. W 2001 roku klasztor przekazano Monastycznym Wspólnotom Jerozolimskim.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przybytek chwalebny – Renata Gontarz

„Jak miłe przybytki nam dał wszechmocny i dobry nasz Bóg, że sam w nich zamieszkał, wszak chciał wieczności zostawić nam próg…”  Śpiewając...

Zamknij