Michał Archanioł, święty Galgano i miecz wbity w skałę

Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy, realizując film o Michale Archaniele pt. „Broń nas w walce”, była kaplica Montesiepi, zbudowana na grobie św. Galgano Guidottiego. Związek tej postaci ze św. Michałem Archaniołem jest podkreślany w licznych zapiskach historycznych.

Rycerz Galgano
Rycerz Galgano

Uściślijmy, że Galgano żył w latach 1148–1181 w miasteczku w pobliżu Sieny. Jego życiorys znamy głównie z procesu beatyfikacyjnego, który odbył się ledwie kilka lat po śmierci, oraz licznych opowieści o jego życiu, spisanych przez jemu współczesnych. Otóż burzliwa młodość nie zapowiadała późniejszej świętości. Wiadomo, że był rycerzem i prowadził życie rozrywkowe, dalekie od chrześcijańskich i rycerskich cnót. Tym, co spowodowało nawrócenie się Galgano, była wizja św. Michała, który dwukrotnie objawił się rycerzowi, wzywając go do nawrócenia i oddania życia Bogu. Jak podaje książka „Wielkość św. Michała Archanioła”: „Matka i krewni usiłowali odwieść chłopaka od tego zamiaru, proponując mu ślub z piękną i zamożną kobietą. Przekonany przez bliskich, wyruszył w drogę, aby zobaczyć przyszłą małżonkę. Jednak w pewnym momencie koń, na którym jechał, zatrzymał się i nie chciał pójść dalej”.  Koń, jak się okazało, zatrzymał się na widok Michała Archanioła.

Tajemnice groty Michała Archanioła w Olevano Michele Cicatelli

Pierwsza całościowa publikacja na temat groty w Olevano sul Tusciano i kultu Michała Archanioła, jaka ukazała się w języku polskim!

Zobacz

To spotkanie rycerza z aniołem stało się powodem duchowego przełomu. Galgano, na znak porzucenia dawnego życia, wbił miecz w skałę. Co go skłoniło do tego czynu? Jedno z podań wskazuje, że Michał Archanioł wezwał rycerza do wyrzeczenia się rzeczy materialnych, wskazując, że będzie to tak trudne, jak rozłupanie skały. Galgano zdecydował się na ten krok, a wtedy miecz wszedł w skałę jak nóż w masło. Inne źródła historyczne wskazują na bogatą symbolikę: miecz wbity w skałę przypomina krzyż, który jest znakiem pokuty i odrodzenia duchowego, jakiego doznał Galgano.

Miecz San Galgano
Miecz w skale

Królowa Różańca Świętego nr 37Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Po spotkaniu z archaniołem Galgano zaczął żyć w samotności, poszcząc i oddając się modlitwie. Źródła wskazują, że czas pokuty trwał około roku. Potem miał usłyszeć słowa: „Wystarczy tego, co wycierpiałeś. Nadszedł czas, abyś mógł cieszyć się owocami tego, co zasiałeś”. I wtedy Bóg powołał go do wiecznego szczęścia w niebie.

Niezwłocznie po śmierci pustelnika wzniesiono niewielką, ale piękną rotundę, która osłania grób oraz zachowany do dziś miecz w skale. Święty Galgano stał się jednym z głośniejszych świętych swojego czasu, a jego pustelnia zapełniła się naśladowcami. Zgłaszano liczne cuda, jakie dokonywały się na jego grobie. W ciągu kolejnych dziesięcioleci w bezpośredniej okolicy osiedlili się cystersi, którzy w nieco ponad pół wieku zbudowali potężny kościół.

Grób Galgano
Kaplica w rotundzie

Opactwo św. Galgano najpierw zatętniło życiem, jednak potem nastąpił okres stopniowej degradacji. W połowie XVII wieku zawaliła się wieża przy kościele, niszcząc sporą połać dachu. Opactwo opuścili ostatni mnisi, a kościół podlegał powolnemu niszczeniu. Do dziś zachowały się okazałe mury, które dają wyobrażenie o dawnej świetności.

Rotunda San Galgano
Rotunda Montesiepi

Tuż przy ruinach klasztoru znajduje się wspomniana rotunda Montesiepi. To tam można zobaczyć miecz wbity w kamień. Przez długi czas na jego autentyczność spoglądano z przymrużeniem oka, jednak badania wykonane w 2001 roku rzuciły nowe światło. Otóż prof. Luigi Garlaschelli dononał prześwietleń, analizy metalu i budowy miecza, potwierdzając, że pochodzi on z XII wieku. Dokonano też badania radarowego gruntu pod rotundą, co dowiodło, że istnieje w niej grób o wymiarach 1 × 2 metry. Także znajdujące się w kaplicy zmumifikowane ręce datowano na XII wiek. Ktoś zapyta: skąd takie makabryczne znalezisko? Otóż legenda głosi, że pewien człowiek, który próbował na przekór wszystkim wyciągnąć miecz ze skały, stracił obie ręce. 

Broń nas w walce Płyta DVD z dwoma filmami

Kim dla nas - współczesnych jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa? Jak objawienia i interwencje świętego Michała wpłynęły na losy świata i Polski? Jakie orędzie dał nam - Polakom w proroctwie spisanym przez bł. Bronisława Markiewicza?

Zobacz

Podsumujmy, jakie przesłanie kryje się za historią św. Galgano. Otóż Michał Archanioł jawi się nam jako ten, który wzywa do nawrócenia i odrzucenia rzeczy materialnych. Pokazuje nam właściwy porządek, który opiera się na Bogu. W końcu imię Michała Archanioła znaczy właśnie „Któż jak Bóg!”.

Także losy dawnego klasztoru możemy odczytać symbolicznie: wszystko, co materialne, podlega zniszczeniu i degradacji. Z drugiej strony ludzkim wysiłkiem staramy się, aby odbudowywać to, co dobre. Zrujnowany budynek kościoła może być dla nas znakiem, że Kościół duchowy wymaga nieustannej troski i że każdy z nas odpowiada za to, w jakim stanie będzie on w dniu powrotu Jezusa na świat.

Marek Woś

MAREK WOŚ redaktor naczelny

Redaktor KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".
Wyszukaj jego teksty.

5 1 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x