Debora – Kobiety w Biblii cz. 3

Prorokini, jedyna kobieta piastująca pozycję sędziego w Izraelu, władczyni, niezrównana w sądach i sprawiedliwa w decyzjach – Debora, pracowita pszczoła.

Zapyta ktoś: skąd określenie „pracowita pszczoła”? Czyżby funkcjonowała niczym jedna z nich, krzątając się wokół najważniejszych spraw, jakie dotyczyły najwyższego szczebla władzy w Izraelu w okresie sędziów? Takie skojarzenie faktycznie można mieć po lekturze dwóch rozdziałów Księgi Sędziów (Sdz 4–5). Jej imię tłumaczy się jako „pszczoła”. Oddaje ono wszystko to, czym żyła nasza bohaterka: ciężką pracą na rzecz świętej wspólnoty Izraela formującej podstawy państwowości na terenie Syro-Kanaanu, a więc tam, gdzie dziś znajdują się takie państwa jak Palestyna, Izrael i Jordania.

Debora to postać tajemnicza, ponieważ zbyt wiele o niej dowiedzieć się z tekstu nie można. Wiadomości, jakie przekazuje nam autor biblijny, są szczątkowe i enigmatyczne. Zresztą cała narracja o okresie panowania tak zwanych sędziów w Izraelu jest dość zagadkowa i wielu badaczy nadal głowi się nad rozwiązaniem szeregu kwestii związanych z funkcjonowaniem tej instytucji. Widać jednak zależność w opowiadaniu o kolejno po sobie panujących sędziach: kiedy Izrael grzeszy lub zagraża mu niebezpieczeństwo, Bóg wzbudza spośród wspólnoty jednego człowieka, który doprowadza wspól­notę narodu wybranego do porządku lub zapewnia mu bezpieczeństwo.

Chyba najbardziej znanym spośród grona sędziów jest Samuel – człowiek odpowiedzialny za wprowadzanie ustroju monarchii w społeczności izraelskiej; ten, który namaścił pierwszego izraelskiego króla, Saula, do wypełniania istotnych obowiązków związanych z po­sadą króla. Podobnie wygląda historia Debory, której panowanie w Izraelu opisuje hagiograf w dwóch rozdziałach, a to i tak sporo w porównaniu z innymi sędziami (oczywiście pomijając Samuela, którego życiu i działalności poświęcono prawie dwie całe księgi). Opis działalności sędziów przypomina kroniki królewskie, które często spotyka się jako artefakty starożytnych bliskowschodnich cywilizacji. Teksty o biblijnych sędziach są oczywi­ście znacznie krótsze i lakoniczne.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.