Święte i nieświęte małżeństwa

Zakończyliśmy już pierwszą część cyklu „Kobiety w Biblii”, w której prezentowane były bohaterki ksiąg Starego Testamentu i Maryja, Matka Boga. Druga część cyklu rozpoczyna się dość niespodziewanie: nie będzie bowiem mowy o jedynie o kobietach, ale o małżeństwach. W kolejnych artykułach prezentować będziemy bohaterki Nowego Testamentu, m.in. Annę, Elżbietę, kobiety przy grobie Pańskim, Marię Magdalenę, czy Martę.

Tym, co odróżnia Nowy Testament od Starego w kwestii kobiet, jest to, że nie ma w nim dzieła, którego tytuł zwracałby szczególną uwagę na postać kobiecą, jak na przykład Księga Judyty czy Rut. Nie oznacza to jednak, że autorzy nowotestamentalni nie interesowali się losami kobiet. Takie stwierdzenie byłoby dość dziwne, ponieważ budowałoby nieufność wobec kobiet, czego brak w całym Nowym Testamencie. W całej historii biblijnej kobiety pełniły istotne funkcje, odgrywały główne role w wielu wydarzeniach – wspomnieć należy chociażby Maryję. Co ciekawe, jedną z ważniejszych kobiet w Nowym Testamencie jest… rodzący się Kościół, wspólnota chrześcijan. Ale jak to możliwe? W języku greckim słowo ἐκκλησία (czyt. Eklezja), które tłumaczymy jako wspólnota lub zgromadzenie, a w końcu – jako Kościół, jest rodzaju żeńskiego. Istnieje sporo przedstawień Kościoła jako kobiety, chociażby w rzymskich katakumbach. Często pojawiają się trudności w odróżnieniu na wspomnianych obrazach Maryi od Kościoła. Pomyłka w takim przypadku nie jest czymś złym, ponieważ to Maryja właśnie jest „figurą Kościoła”, a więc wzorem dla niego. I nie chodzi wcale o to, że Kościół nie jest dla mężczyzn. Kościół jako wspólnota ma otaczać matczyną opieką wszystkich swoich wiernych. To wielkie wyzwanie dla nas wszystkich, nie tylko przedstawicielek płci pięknej.

Mając na uwadze niedawno obchodzone święto Świętej Rodziny, postanowiłem drugą część cyklu rozpocząć od małżeństw opisanych na kartach Nowego Testamentu. Pojawiają się one jako wzór oraz jako przestroga dla podejmowanych przez nas działań, zwłaszcza w służbie Kościołowi. Ponadto małżeństwo to zalążek rodziny, podstawowa komórka społeczna, bez której nie może istnieć żadna społeczność, ani narodowa, ani na pewno globalna. Wypada więc zwrócić uwagę na dane nam przykłady świętych i grzesznych małżeństw oraz zastanowić się, w jaki sposób możemy skorzystać z ich przykładu.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Andrzej Jędrzejczak

4 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x