Kobiety w Biblii: Anna

Znana jest powszechnie historia ofiarowania Jezusa w Świątyni, kiedy na scenie obok Świętej Rodziny pojawiają się także starzec Symeon i prorokini Anna. Z ich ust padają jednak słowa, które dla wielu z nas są niezrozumiałe. Kim była Anna? Jak znalazła się w Świątyni? Jakie życie wiodła? I w końcu co mówi do nas ta biblijna postać?

Anna – prorokująca czynem, nie słowem

Ofiarowanie w Świątyni to niezwykle ważny moment w życiu każdej Izraelitki, która doczekała się syna lub córki. Ważny dlatego, że oznaczał zakończenie okresu oczyszczenia. Prawo starotestamentalne zakazywało kobiecie, która urodziła dziecko, wchodzić do Świątyni – w przypadku chłopca było to okres czterdziestu dni, a w przypadku dziewczynki – osiemdziesięciu. Takie obostrzenie wynikało z przepisów kultycznych, które uznawały matkę za nieczystą, i to nie z powodu grzechu. Narodzenie dziecka było uznawane za wielkie szczęście dla rodziny, a pobożni Żydzi dopatrywali się w tym Bożego błogosławieństwa. Jednocześnie ci rodzice, którzy nie mogli mieć potomstwa, uznawani byli za niegodnych Bożych darów. Brak potomstwa odczytywany był jako brak łaski Bożej. Dlatego też jako wielki cud określano narodzenie syna z podeszłej już wiekiem Sary, żony Abrahama. Dla patriarchy potomstwo było wyraźnym znakiem przymierza z Bogiem i realizacji obietnic złożonych przez Niego.

Z rytuałem oczyszczenia wiązało się nie tylko własne uzdrowienie duchowe, lecz także złożenie ofiary. Nieczystość dla starożytnych Izraelitów nie wiązała się jedynie z grzechem, a zaciągnąć ją można było na przykład poprzez kontakt z padliną zwierzęcą lub zmarłym człowiekiem. Ewangelista Łukasz dokładnie opisuje potrzebę złożenia pierworodnego syna i wskazuje na towarzyszące temu dary w postaci „pary synogarlic albo dwóch młodych gołębi”. Była to ofiara przeznaczona do składania przez biedniejszą część społeczeństwa izraelskiego, a sam rytuał miał podniosły charakter.

Królowa Różańca Świętego nr 37Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Co w środku? Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Andrzej Jędrzejczak

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x