Dziewice Konsekrowane

Dziewice Konsekrowane, Fot. © A. Skorupska–Cymbaluk

Wzgardziły królestwem świata. O dziewicach konsekrowanych

Chyba każdy z nas spotkał kiedyś siostrę zakonną. Kiedy myślimy o kobiecym życiu oddanym Bogu, zwykle to one pojawiają nam się przed oczyma. Jednak świat osób konsekrowanych nie kończy się na zakonnicach. W ukryciu i cichości żyją członkinie instytutów świeckich. Mieszkają w swoich domach i środowiskach, prowadząc jednak działania wspólnotowe i podlegając instytutowym przełożonym. Obok tych wspólnot, zakonnych i instytutowych, Kościół konsekruje osoby żyjące w tzw. indywidualnych formach życia – pustelnice i dziewice. Te ostatnie realizują najstarszy, sięgający pierwszych wieków Kościoła sposób oddania życia Bogu.

Ojciec Leon Gustaw Dehon

Ojciec Leon Gustaw Dehon, założyciel Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Fot. © Wikicommons

Zakonnicy od Serca Jezusowego

Historia Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa, potocznie nazywanego „sercanami”, sięga 1877 roku. Ich założycielem był Leon Gustaw Dehon, dlatego też nieraz mówi się o nich także „dehonianie”. Kapłani z tego zakonu poświęcili się przede wszystkim misji w Kościele poprzez modlitwę i kontemplację Serca Jezusowego, adorację eucharystyczną i posługę potrzebującym.

zakon marianów

zakon marianów

Co warto wiedzieć o zakonie marianów?

Męskie, katolickie Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie marianami, było pierwszym, jakie powstało na ziemiach polskich. Ma ono już
prawie 350 lat. Marianie prowadzą hospicja i opiekę duszpasterską dla osób umierających, angażują
się też między innymi w pomoc uzależnionym i ochronę życia poczętego.

Męski różaniec pod Zamkiem Królewskim © Fot. A. Wolski

Męski różaniec pod Zamkiem Królewskim, Fot. © A. Wolski

Męski różaniec

5 lat, 2 miesiące i 23 dni – tyle czasu upłynęło od momentu, kiedy po raz pierwszy mężczyźni w Warszawie rozpoczęli realizację nabożeństw Wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, dokładnie 7 kwietnia 2018, w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście rozpoczęliśmy od mszy świętej, której przewodniczył ks. Dominik Chmielewski. W miejscu, gdzie przed pięćdziesięciu laty bł. kardynał Stefan Wyszyński koronował wizerunek Matki Bożej Łaskawej, a św. Jan Paweł II rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę w Polsce w roku 1979 pod hasłem „Gaude Mater Polonia” – „Raduj się, Matko Polsko”.

Czy da się przygotować na śmierć?

Obecnie człowiek żyje w ciągle rozwijającej się pandemii lęku, strachu i niepokoju. Zatroskany o sprawy doczesne nie myśli o śmierci, a dzięki przeróżnym eksperymentom ma nadzieję, że sam zwycięży śmierć, przez co coraz bardziej upokarza ludzką godność.

Siostry sercanki

Siostry sercanki., Fot. © arch. sercanek

Sercanki

Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, zwanych potocznie sercankami, powstało w Krakowie w dniu 15 kwietnia 1894 roku. Jego założycielami byli święty Józef Sebastian Pelczar i Klara Ludwika Szczęsna – pierwsza przełożona generalna. 

Siostry Maryi

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

Apostolskim programem działalności zgromadzenia jest wezwanie jego założyciela: „Pomóżcie ratować dusze, które stanęły nad przepaścią zepsucia moralnego, ulitujcie się nad bezgraniczną nędzą tak wielu waszych córek”. Siostry starają się urzeczywistniać ten apel w doskonałej miłości Boga, wyrażającej się w miłości bliźniego zgodnie z nauką św. Jana Apostoła: „Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego by nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi” (1 J 4,20). Siostry marianki od 167 lat zajmują się dziewczętami moralnie zagrożonymi, ubogimi, opuszczonymi i chorymi. Swoje posłannictwo realizują przez modlitwę i świadectwo życia poświęconego Bogu, organizowanie rekolekcji dla maturzystek, katechizację, prowadzenie przedszkoli, internatów, domów dziecka, domów dla osób starszych, pracę w szpitalach i w pa­rafiach oraz działalność misyjną. 

Sanktuarium w Winowie

Szensztacki instytut Maryi

Duch Święty obdarzył ks. Józefa Kentenicha (1885-1968) charyzmatem ojcostwa. Jako gorliwy kapłan stał się on ojcem i wychowawcą dla ludzi różnego stanu, wieku oraz zawodu, jak też i wielorakich narodów i kultur. 

Różańcowy dar uczniów

Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą podjętą przez Uczniów i Grono Pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej w Obidowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Obidowej, podhalańskiej wsi leżącej u podnóża Gorc, we wrześniu brali udział w konkursie na najpiękniejszy różaniec. Organizatorami konkursu są nasi nauczyciele. W tradycji szkoły co roku organizuje się taki konkurs. Zakończył się on 20 października.

Msza Święta w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach

Msza Święta w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach,, Fot. © L. Wajdzik

„Zaczerpnij u źródła”

Apostolstwo Dobrej Śmierci diecezji bielsko-żywieckiej, w ramach którego od 2002 r. działa rodzina pompejańska modląca się nowenną pompejańską, poszło w 2005 r. za głosem Nieba – „Zaczerpnij u źródła Bożego miłosierdzia”. Od tamtej pory gromadzimy się w imię Chrystusa w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W piątkowy wieczór 22 listopada 2019 r. rozpoczęliśmy 15. rok systematycznych nocnych czuwań.

Konsekracja Izabeli Marciniak

Konsekracja Izabeli Marciniak,, Fot. © M. Woś

Z cienia wieków

W Polsce jest nas ponad 300. Mieszkamy w zwykłych domach – przy rodzinie albo samotnie. Ubieramy się zwyczajnie. Pracujemy w szkołach, szpitalach, urzędach… Żyjemy w świecie, ale nie dla świata. Niczym szczególnym się nie wyróżniamy, a jednak jesteśmy inne – łączą nas oblubieńcza konsekracja i zaślubiny z Jezusem Chrystusem…