Różaniec odmawiajmy z entuzjazmem!

Kiedy w 2002 r. Jan Paweł II napisał w liście o różańcu „Proszę tych wszystkich, którzy zajmują się duszpasterstwem rodzin, by z przekonaniem zachęcali do odmawiania różańca” (RVM 42), niejeden duchowny zastanawiał się, jak to powinno wyglądać w praktyce. Jak przekonać, że różaniec to modlitwa atrakcyjna, dająca duchowe korzyści osobom i całym rodzinom?

W ciągu roku bardzo dużo czasu spędzam na podróżach po Polsce, w tym na spotkaniach w parafiach. Przed sobotnimi mszami w różnych kościołach często jest czas na nabożeństwo różańcowe i można powiedzieć, że zebrałem nieco obserwacji w związku z tym tematem. Zwykle na różaniec przed mszą przychodzi kilkanaście, kilkadziesiąt osób o podobnym przekroju wiekowym (średnia wieku to ok. 50 lat). Są to osoby często związane z Żywym Różańcem lub innymi wspólnotami.

Będąc jednak w Krzyżu Wielkopolskim, w parafii św. Antoniego, spotkałem się z czymś nowym: na różaniec przyszły bardzo licznie rodziny z dziećmi. Kościół wypełnił się po brzegi ludźmi, a słowa modlitwy wartko płynęły z dziecięcych ust.

Rozważania różańcowe dla dzieci. Tajemnice bolesne

W magazynie SKU:9788363110499
13,90 zł

Co wybierasz: różaniec czy telewizję?

Często słyszymy, że dzieci trudno zachęcić do różańca i… od razu padają argumenty: że dzieci nie rozumieją rozważań, że monotonna modlitwa je usypia, no i oczywiście że młodzież ma ciekawsze rozrywki, przez co trudno jest przekonać ją do tej modlitwy. Czy to nie aby zbyt prosta wymówka? Wymówka, a zarazem powód do pobłażania?

Jan Paweł II w liście o różańcu trafnie zauważył, że w bogatych społeczeństwach „ludzie nie potrafią ze sobą przebywać, a być może nieliczne momenty, kiedy można być razem, zostają pochłonięte przez telewizję” (RVM 41). Kto z nas nie zgodzi się z tą obserwacją? Od czasu opublikowania listu w 2002 r. do telewizji dołączyły nowe formy rozrywki, masowym zjawiskiem jest korzystanie z internetu na komputerach, smartfonach i tabletach. Telewizor wciąż pozostaje głównym „złodziejem czasu”: z danych TNS OBOP wynika, że statystyczny Polak spędza przed nim niemal 4 godziny dziennie. Amerykańskie badania na nieletnich wskazały, że 33% młodych przebywa przy telewizorze, komputerze lub tablecie do 2 godzin dziennie, kolejne 35% – od 4 do 6 godzin, a 17% – powyżej 6 godzin. Bezpieczna dla zdrowia granica to pół godziny dla małych dzieci, godzina dla większych i maksymalnie dwie godziny dla nastolatków. Jakie są konsekwencje? Ograniczenie ruchu, otyłość, śmieciowe jedzenie, mniej czasu na naukę, gorsze wyniki w szkole, osłabienie więzi społecznych i rodzinnych… No i w końcu: cierpi na tym relacja z Bogiem, bo jak tu znaleźć czas na modlitwę, kiedy wabią kolorowe ekrany pełne programów i gier?

Dzieci w pielgrzymce pieszej do Matki Bożej Pompejańskiej

Spójrzmy, w co grają dzieci. Na liście popularnych gier mamy tytuły związane z wojną i agresją. Jest wiele popularnych gier, które polegają na uprawianiu wirtualnej farmy czy budowaniu fikcyjnego świata. Osobną kategorię stanowią gry sportowe, przy czym, jak to w grach, ruch jest ograniczony do kilku ruchów ręką i wciskania przycisków. Dla starszego pokolenia, które wychowało się na trzepaku, są to rzeczy trudne do zrozumienia. Trudno nie oddać racji konkluzji papieża, że: „Coraz trudniej jest dziś rodzicom nadążyć za dziećmi na różnych etapach ich życia. W społeczeństwie rozwiniętej technologii, środków masowego przekazu i globalizacji wszystko stało się tak szybkie, a różnice kulturowe między pokoleniami coraz bardziej się zwiększają. Najróżniejsze przesłania i doświadczenia najmniej dające się przewidzieć prędko wkraczają w życie dzieci i młodzieży, a rodzice przeżywają nieraz udrękę, stając wobec grożących im niebezpieczeństw. Nierzadko doznają bolesnych rozczarowań” (RVM 42). Rodzi się naturalne pytanie: jak nad tym zapanować i zachować rodzicielską kontrolę?

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marsz dla Maryi

W ubiegłym roku minęła setna rocznica objawień fatimskich. Nie mogłem więc nie iść "znowu" do Fatimy. Udałem się tam pieszo...

Zamknij