Matka Boża od pokrzyw

Portugalia dla przeciętnego katolika kojarzy się głównie z różańcowym Sanktuarium w Fatimie. Tymczasem obok tego cudownego miejsca są jeszcze dwa maryjne sanktuaria także związane z objawieniami Matki Najświętszej pastuszkom. Przyjrzyjmy się jednemu z tych miejsc. Oddalonemu zaledwie 2 km od Fatimy.

Pewnego dnia 1758 r. głuchoniema szesnastoletnia pasterka wypasała stadko owiec. Było to codzienne zajęcie portugalskich biednych chłopskich dzieci. Ten dzień dla dziewczyny był jednak wyjątkowy. Ujrzała bowiem piękną Panią, która poprosiła ją, by podarowała jej jedną z owieczek. Pasterka była niezwykle zdumiona, gdyż usłyszała po raz pierwszy czyjś głos. Jednak bez wiedzy rodziców nie mogła przecież obcej osobie podarować owcy. Odpowiedziała więc Pani, że pobiegnie i zapyta o zgodę rodziców. Piękna kobieta wciąż się do niej uśmiechała. Pasterka zawiadomiła rodziców o tym, co ją spotkało, a ci niezwykle szczęśliwi, widząc uzdrowioną córkę, pobiegli na miejsce objawiania, by dać, jak mniemali Maryi, czego tylko będzie chcieć. 

Wieść o cudzie szybko rozeszła się po wiosce. Wiele osób przybyło, by na własne oczy ujrzeć pasterkę, która widziała Matkę Bożą. Ta opowiedziała im o pięknej Pani, więc cała gromada udała się na miejsce, gdzie dokonał się cud. Nie zobaczyli Maryi, za to w krzakach pokrzyw znaleźli Jej figurkę. Wypełnieni wdzięcznością i radością zabrali ją do wioski. Miejscowe kościelne władze zadecydowały o budowie kapliczki w miejscu objawień, a wkrótce potem świątyni. Nazwa miejsca i świątyni Ortiga upamiętnia znalezienie figurki i nosi nazwę Sanktuarium Matki Bożej od Pokrzyw. 


Królowa Różańca Świętego nr 55
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!

Zobacz Zamów PDF

Sama figurka, choć nie należy do tych najpiękniejszych w historii  cudownych figur, urzeka swoją prostotą, dobrocią i zatroskaniem płynącym z twarzy Maryi. Patrząc na Nią, nie czujemy żadnej bariery i z ufnością możemy zanosić nasze modlitwy.  

Objawienia w Ortiga wydają się przygotowaniem do objawień w Fatimie. Trzeba pamiętać, że tutaj w lipcu na uroczystości odpustowe przybiegały Łucja, Hiacynta i Franciszek. Tutaj mogła także kształtować się ich pobożność maryjna. Trójka pastuszków z Fatimy być może tutaj przygotowywała się do wypełnienia swojego wielkiego posłannictwa. 


reklama

Nabożeństwo 20 sobót
Różaniec pompejański, © Fot. arch. red.

Piękne różańce z kamienia 

Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!

Zobacz tutaj


Podczas gdy fatimska bazylika przyciąga miliony pielgrzymów z całego świata, ta mała prosta świątynia w Ortiga napełniona jest ciszą i spokojem. Jednak to właśnie miejsce zostało pobłogosławione w szczególny sposób – zesłaniem figury Maryi z Dzieciątkiem, która od stuleci czczona jest przez miejscowych wiernych.

Stanisława Gamrat

STANISŁAWA GAMRAT dziennikarka

Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.
Wyszukaj jej teksty.

5 1 głos
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x