Dar rodziców dla dzieci

Prawdziwie kochający rodzice pragną dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze. Dbając o to aby nic nie zakłócało ich spokojnego dzieciństwa, zapełniają im czas różnymi zajęciami, tak, aby zawsze były pod ich kontrolą. Troszczą się o to, aby nie chorowały i miały wszelkie udogodnienia. Wychowywać dziecko znaczy jednak więcej niż troszczyć się o zapewnienie mu dobrych warunków materialnych. Stała kontrola nie uchroni dziecka ani nastolatka przed złem, które otacza ze wszystkich stron. Dzieci i młodzież są obecnie narażone na wiele przejawów zła zarówno w środowisku szkolnym jak i rodzinnym. Media nie zawsze przekazują im dobre wzorce, co jest widoczne w wielu książkach i grach komputerowych, w których magia i przemoc odgrywają decydującą rolę. Dzieci, obdarzone chłonnym umysłem, szybko przyswajają sobie to, co zostało im przekazane, nie zadając pytania o to, czy jest to złe, czy też dobre. Jakże potrzebna więc jest im opieka, dzięki której można mieć pewność, że rozwijają się duchowo.

Najlepsze co można zrobić dla swojego dziecka to modlić się w jego intencji. Bardzo skutecznym narzędziem modlitwy jest różaniec ponieważ sprawia, że rodzice nawiązują lepszy kontakt z Panem Jezusem i Jego Matką, którzy pokazują im jak mają postępować w wychowaniu dziecka.

W modlitwie różańcowej zostaje przedstawione całe życie Jezusa i Maryi – zarówno wydarzenia radosne, jak i smutne. Dzięki temu dostrzegamy, że jest ono podobne do życia naszego. Odmawianie różańca umożliwia polecenie się Bogu i Matce Najświętszej we wszystkich chwilach życia, ofiarowanie nie tylko radości, lecz również cierpienia. Święta rodzina staje się dla nas wzorem do naśladowania.

Różaniec stanowi pomoc duchową, której nie należy lekceważyć

Jedynie powierzając swoje dziecko Bogu można być całkowicie spokojnym o jego los. Ojciec Św. Jan Paweł II w liście apostolskim o Różańcu Najświętszej Maryi Panny podkreśla wartość różańca dla rodziny: „Czymś pięknym i owocnym jest także poświęcenie tej modlitwie drogi wzrastania dzieci. Modlitwa różańcowa za dzieci, a bardziej jeszcze z dziećmi z pewnością nie jest rozwiązaniem wszelkich problemów, ale stanowi pomoc duchową, której nie należy lekceważyć.” Znane są liczne łaski, których Bóg udziela osobom objętym modlitwą, jak również tym, którzy za nie się modlą i propagują odmawianie różańca. Poświęcenie kilku minut dziennie wydaje się być niewielkim wysiłkiem, zwłaszcza jeśli porówna się to z darami, jakie dzięki odmawianiu różańca można zdobyć. Odmawianie powtarzających się modlitw nie jest jedynie monotonnym zajęciem dla ludzi, którzy mają dużo czasu, lecz ma nas umocnić w wytrwałości i pokorze. W ten sposób można stać się nie tylko lepszym chrześcijaninem, lecz również lepszym rodzicem, dającym dobry przykład swoim dzieciom.

Możemy znaleźć liczne przykłady rodziców, którzy doceniają moc modlitwy różańcowej za dzieci. Z inicjatywy wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej Marana Tha z Gdańska w 2001 r. zaczęły powstawać róże różańcowe rodziców, którzy chcieli modlić się w intencji swoich dzieci. Do powstania róży przyczyniło się dążenie rodziców do uchronienia dzieci przed złem otaczającego je świata, w tym również skutkami grzechów, które oni sami popełnili. Obecnie dzieło to obejmuje tysiące osób i ciągle się rozszerza. Członkowie róży proszą o błogosławieństwo dla swoich dzieci, modlą się za papieża i w jego intencjach oraz za Kościół. Swoją modlitwą obejmują zarówno własne dzieci, jak też chrześniaków i dzieci pozostałych rodziców. Każdy rodzic może modlić się również za swoje synowe i zięciów.

Ofiarować różaniec dzieciom

Znalezienie pomocy u innych, którzy również chcą ofiarować swój różaniec dzieciom, sprawia, że modlitwa staje się jeszcze silniejsza. Im więcej osób włącza się do tego modlitewnego dzieła, tym większej łaski doświadczają rodzice i ich dzieci. Odmawiając różaniec składamy równocześnie wyznanie wiary w to, że Maryja jest naszą Matką, a Jezus naszym Panem. W Maryi odnajdujemy orędowniczkę w naszych potrzebach. Ofiarowuje Ona nam różaniec, który ma nas wyratować z przepaści grzechu.

Różaniec to broń przeciwko złu tego świata, zadomawiającemu się w naszym otoczeniu i atakującemu z całą mocą najmłodszych i najsłabszych. Stanowi najlepszą pomoc dla tych, którzy za rzecz pierwszej wagi uznają dobro swojej rodziny. To od postawy rodziców zależy przecież w dużej mierze, jakim człowiekiem i chrześcijaninem będzie ich dziecko. Swoją modlitwą rodzice obejmują również swoje dorosłe dzieci, polecając je Bożej opiece. Odmawianie różańca w intencji dzieci uświadamia, że należą one w pełni do Boga. Niezbędna jest zatem ufność w to, że Bóg jako najlepszy Ojciec da im wszystko, co najbardziej potrzebne i będzie z nimi na każdej drodze ich życia.

Dominika Kowal

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x