Błogosławiony Bartolo Longo zamieszkał w Okulicach

Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej jest od lat miejscem, gdzie trwa nabożeństwo pompejańskie, łączące grupę zaangażowanych czcicieli Maryi. Proboszcz, ks. Roman Majoch, to człowiek nierozstający się z różańcem. Dwa lata temu w wywiadzie dla „Królowej Różańca” (zob. nr 54) powiedział o nowennie pompejańskiej: „Wciąż się nią modlę, czyli kończę jedną i zaczynam kolejną. Kiedy zrozumiałem, jaki jest sens tej modlitwy, modlę się w jednej, ważnej intencji. Aby to, co się dzieje w sanktuarium, działo się na chwałę Jezusa i jego Matki”.

Przy parafii działa też Apostolat Nowenny Pompejańskiej. Zwieńczeniem regularnych nabożeństw była w 2023 r. pielgrzymka do sanktuarium w Pompejach, podczas której ks. Roman Majoch otrzymał relikwie bł. Bartola.

26 listopada nadszedł dzień oficjalnego wprowadzenia relikwii do parafii. Ksiądz Roman przed mszą świętą powiedział: „Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata kieruje nasze spojrzenie nie tylko w przyszłość, kiedy spełni się proroctwo o wiecznym tronowaniu Jezusa, do którego przychodzą wszystkie narody, ale także w teraźniejszości. Chrystus nieustannie przychodzi do nas (…) by nas obdarzyć wolnością i miłością. Przychodzi dzisiaj do nas poprzez posługę księdza biskupa Stanisława, który obdarza słowem i błogosławieństwem przez wstawiennictwo Matki Bożej Okulickiej. Przychodzi dzisiaj do nas także do tej wspólnoty w relikwiach błogosławionego Bartola Longo i we wspólnocie Apostolatu Nowenny Pompejańskiej. Dlatego to szczególny czas, kiedy poprzez modlitwę różańcową i tego patrona chcemy być wez­wani, by wędrując tajemnicami zbawienia i rozważając je na różańcu, jeszcze bardziej sprawić, że Chrystus będzie królował. Bo jego Matka zawsze mówi do nas: uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn. Niech więc ta wspólnota rośnie w modlitwę, która zawsze nas gromadzi przy Jezusie Chrystusie”.

Ksiądz biskup Salaterski w swojej homilii powiedział: „Pan Bóg zbawia nas dlatego, że jest miłosierny; swoją łaską, swoją wszechmocą. To jest dla nas wszystkich wielki dar. Ale swoistym otwarciem się na przyjęcie, na działanie w nas tej bożej łaski, tego bożego miłosierdzia jest postawa miłości – takiej zwyczajnej, która wspomaga głodnego, spragnionego, zagubionego, strapionego, chorego; Takiej miłości, która jest w zasięgu każdego z nas”.

Od kapłana Szatana do apostoła różańca Marek Woś

Od kapłana Szatana do apostoła różańca - opr. twarda Marek Woś

Długo wyczekiwana biografia nareszcie po polsku! Beletryzowana biografia wyjątkowego człowieka: kapłana szatana, spirytysty, a po nawróceniu oddanego sługi Królowej Różańca Świętego. Wszystko, co osiągnął, zawdzięczał różańcowi.

Zobacz

„Bartolo Longo (…) jest przykładem, że można to uczynić. Żył na przełomie XIX i XX wieku, kiedy szalała masoneria. W młodości się zagubił i powrócił do Pana Boga. Pod natchnieniem Ducha Świętego przypomniał sobie prawdę, że kto szerzy różaniec, będzie zbawiony. I tą myśl podjął jako główną, porządkującą jego życie, nadającą cały sens jego aktywności, wieloletnim działaniom. (…) Nowenna pompejańska odmawiana przez wiele osób w diecezji, niech tu, w Okulicach, znajdzie swoje nowe Pompeje, swoje miejsce, gdzie możemy się razem spotkać, formować i motywować do dzielenia się tym doświadczeniem, tą drogą z innymi”.

Dziękuję z serca Apostolatowi oraz ks. Romanowi – za zaangażowanie i okazane serce. Do zobaczenia!

Marek Woś

MAREK WOŚ redaktor naczelny

Redaktor KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x