blogoslawienstwo medalikow benedykta

Błogosławienstwo medalików św. Benedykta dla naszych prenumeratorów

Medalik św. Benedykta dla naszych Prenumeratorów

Do 67. numeru „Królowej Różańca Świętego” dodajemy prezent – jest nim pobłogosławiony medalik świętego Benedykta. Prenumeratorzy otrzymują tyle medalików, ile mają zamówionych czasopism. Medaliki zostały poświęcone 27 stycznia 2024 r. u ojców benedyktynów w Lubiniu przy sarkofagu Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeźna. Medaliki, które otrzymują Prenumeratorzy w prezencie, są wysokiej jakości: metalowe w kolorze złoto-niebieskim, powlekane przezroczystą żywicą. 

Przeczytaj

21. pielgrzymka pompejańska śladami objawień Michała Archanioła

21. pielgrzymka pompejańska śladami objawień Michała Archanioła

21. pielgrzymka pompejańska śladami objawień Michała Archanioła

Kochani czciciele Matki Bożej Pompejańskiej! Zapraszam Was serdecznie na niezwykłą pielgrzymkę do Pompejów, która odbędzie się na jedno z dwóch najważniejszych świąt, a dokładnie: święto sanktuarium 8 maja. To wyjątkowe święto, związane też z kultem św. Michała Archanioła, będzie okazją do zawierzenia się Matce Bożej Pompejańskiej oraz do głębszego zanurzenia się w duchowość pompejańską.

Przeczytaj

Śmierć Kosmy i Damiana, Fra Angelico. 1438-1440 r.

Męczeństwo świętych Kosmy i Damiana. Fra Angelico. 1438-1440 r. Fot. Wikicommons

Wszyscy święci Gazy

Chrześcijanie zamieszkują tereny Ziemi Świętej już od blisko dwóch tysięcy lat. Wiara chrześcijańska rozwija się na tym niewielkim skrawku ziemi przez wieki, choć nasza wiedza dotycząca historii tamtejszych grup chrześcijan bywa niezwykle ograniczona. Wiele wiemy o chrześcijanach zamieszkujących chociażby Jerozolimę, ale czy znany jest nam któryś pochodzący lub związany z Gazą?

Przeczytaj

Prawdziwe i fauszywe objawienia w Gietrzwałdzie

Objawienia w Gietrzwałdzie, Fot. Arch.

Prawdziwe i fałszywe objawienia w Gietrzwałdzie

Spójrzmy na obrazek: jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wizerunków, który przedstawia objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, często powielany w różnych publikacjach. Widzimy na nim Maryję na klonie, przed którą klęczą cztery kobiety. Pierwsze dwie młode dziewczyny identyfikujemy z wizjonerkami: Justyną Szafryńską i Barbarą Samulowską. Za nimi widać kolejne dwie osoby, które także zdają się mieć wizje. Kim one są?

Przeczytaj

Maria Petyt

Maria Petyt, Fot. archiwum redakcji

Maria Petyt

Biografia mistyczki z dzisiejszego odcinka naszego cyklu mówi
o „jednej z najbardziej osobliwych postaci historii duchowości i Karmelu”. Przeniesiemy się więc do siedemnastowiecznej Flandrii, gdzie atmosfera duchowo-religijna dojrzewała w otoczeniu rozkwitającego baroku. Polskiemu czytelnikowi znana jest zdecydowanie słabiej, niż na to zasługuje. Zagłębiamy się w żywot mistyczki wyjątkowo maryjnej, współautorki nurtu duchowości z tym związanego, Marii od św. Teresy.

Przeczytaj

Świadectwo Uzdrowienie ze stwardnienia rozsianego

Siostra Maria od świętej Germany, przełożona Instytutu Dobrego Pasterza w dzielnicy Posilipo w Neapolu, napisała świadectwo o łasce udzielonej przez Najświętszą Dziewicę siostrze Marii Magdalenie. Doszło do tego w dzień uroczystości związanych z sobotą różańcową, w którą odmawia się trzecią tajemnicę bolesną. Historię siostry Marii Magdaleny ukazała się pierwotnie w czasopiśmie „Różaniec i Nowe Pompeje” w 1891 roku, pod redakcją Bartola Longo.

Przeczytaj

Całun Turynski

Całun Turynski © Fot. Marek Woś

Całun Turyński – Ikona kerygmatu

Całun przez wieki funkcjonował jako relikwia, przedmiot kultu, który pokazywał ludziom Mękę Pańską, ale także ogrom Bożej miłości i to, do czego Pan Bóg w tej miłości

był dla nas zdolny. Od końca XIX wieku Całun to już nie tylko relikwia,

ale także przedmiot badań dla naukowców, ciekawostka, zagadka i „znak, któremu sprzeciwia się wielu”, a to wszystko zaczęło się od wykonanych wtedy zdjęć Całunu. Zacznijmy jednak od początku, czyli od historii.

Przeczytaj

ks. Edward Madej

ks. Edward Madej © Fot. P. Jackowski

Orędownik Matki Bożej Królowej Polski

Życie i działalność duszpasterska ks. prałata Edwarda Madeja, proboszcza bazyliki konkatedralnej w Stalowej Woli, jego 40-lecie kapłaństwa oraz 30-lecie probostwa wpisuje się na stałe w obchody jubileuszowe 50-lecia poświęcenia i 25-lecia konsekracji oraz podniesienia do godności i znaczenia kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Przeczytaj