Tajemnicza Chusta z Oviedo

Wszyscy znamy Całun Turyński, słyszeliśmy także o chuście z Manoppello i chuście św. Weroniki. Mało jednak kto wie, że jest jeszcze jedna niezwykła Chusta, w którą zawinięto głowę Jezusa

Oviedo to małe urokliwe miasteczko położone na północy Hiszpanii z dała od turystycznych szlaków. To tutaj znajduje się prawdziwy skarb Kościoła – uznawana za relikwię chusta, będąca świadkiem śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.

Według tradycji chusta ta miała służyć wytarciu twarzy Chrystusa po Jego śmierci i zdjęciu z krzyża. Okalała ona także Najświętszą Głowę razem z całunem po złożeniu ciała Jezusa do grobu. Jest to kawałek zwykłego lnianego płótna w kształcie prostokąta, na którym widać plamy krwi i płynu surowiczego.

Nie wiadomo, jak chusta trafiła do tej małej miejscowości w Hiszpanii, ale wiadomo, że król Alfons II zbudował tutaj specjalną kaplicę dla chusty zwanej Sudarium już w roku 840.

Królowa Różańca Świętego nr 61
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!

Zobacz Zamów PDF

Badania przeprowadzone od 1955 r. dowiodły, że lniana tkanina pochodzi z I wieku i powstała w tym samym warsztacie tkackim, w którym utkano Całun Turyński. Także badania pyłków kwiatowych znalezionych na tej materii potwierdzają, że pochodzi ona z Palestyny z czasów Chrystusa.

Wiele lat eksperci spierali się, czy Chusta z Oviedo i Całun Turyński mają wspólną historię. Profesor Alan D. Whanger przeprowadził specjalistyczne badania w latach 90. ubiegłego wieku i stwierdził, że znalazł ponad 20 pasującym plam krwi tego samego pochodzenia zarówno na Całunie, jak i na chuście. Także ślady pyłu wapiennego na obu materiałach pochodziły z tego samego miejsca, czyli z Kalwarii w Jerozolimie. To doprowadziło do wniosku, że zarówno Całun, jak i chusta były owinięte wokół tej samej osoby i w tym samym miejscu. Ponadto w zastosowaniu techniki polaryzacji obrazu ukazało się kilkadziesiąt miejsc na chuście z Oviedo, które pokrywają się z odbiciem twarzy na Całunie.


reklama

Nabożeństwo 20 sobót
Różaniec pompejański, © Fot. arch. red.

Piękne różańce z kamienia 

Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!

Zobacz tutaj


Wszystko to czyni ten lniany materiał wyjątkową relikwią dla każdego wierzącego chrześcijanina. Już nie tylko sama wiara, ale także nauka pozwalają nam uznać, iż chusta ta była niemym świadkiem Zmartwychwstania Pana Jezusa. Po dzień dzisiejszy przypomina nam o tej największej tajemnicy naszej wiary. Podziękujmy Bogu za to piękne umocnienie, jakie otrzymujemy w relikwiach Chusty z Oviedo oraz Całunu Turyńskiego, zwłaszcza w czasie Wielkiej Nocy.

Stanisława Gamrat

STANISŁAWA GAMRAT dziennikarka

Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.
Wyszukaj jej teksty.

3 2 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x