My się kłócimy, a Zły zaciera ręce

Od ostatniej niedzieli myślę o tym, co przeczytać możemy na katolickich portalach internetowych: „ja jestem Benedykta, a ja Franciszka; ja Jana Pawła II, a ja Chrystusa”. Czy Jan Paweł II został za nas ukrzyżowany? Czy nad kimkolwiek wypowiedziano formułę „Ja Ciebie chrzczę w imię Benedykta”?

Część z Państwa odczytała już kryjący się za tym wstępem zabieg. Przytoczyłam bowiem nieco uwspółcześniony fragment z 1. Listu do Koryntian. Dla jasności oryginał:

Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? (1 Kor 1,12-13)

Przyznać trzeba, że prócz imion i kanałów komunikacyjnych przez te dwa tysiące lat niewiele się zmieniło. Kłócimy się na forach internetowych o to, czyja forma pobożności jest właściwsza i która modlitwa lepsza, a Zły zaciera ręce. Wie, że w uczniów Chrystusa najłatwiej uderzy wtedy, gdy będą podzieleni.

Zabieg ten należy zresztą do jego najstarszych sztuczek. Przecież Chrystus w przeddzień swej męki modlił się do Ojca słowami: «Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał» (J 17, 20-21)

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Europa potrzebuje nas wszystkich zebranych solidarnie wokół Krzyża i Ewangelii” mówił Jan Paweł II podczas spotkania ekumenicznego we Wrocławiu niemal 20 lat temu, 31 maja 1997 roku. Zachęcamy Cię do modlitwy pięknym tekstem, przygotowanym na 24.01.2017 roku. Jest on aktualny każdego dnia roku.

Dobry Boże, dziękujemy,
Że nas i cały świat
pojednałeś w Chrystusie.
Umacniaj nas, nasze wspólnoty
W służbie pojednania.
Ulecz nasze serca i pomóż nam
szerzyć Twój pokój.

„Tam, gdzie jest nienawiść, pozwól nam siać miłość;
Tam, gdzie jest krzywda, przebaczenie;
Tam, gdzie jest wątpienie, wiarę;
Tam, gdzie jest rozpacz, nadzieję;
Tam, gdzie jest ciemność, światło;
Tam, gdzie jest smutek, radość”.

O to prosimy Cię
w imieniu Jezusa Chrystusa,
mocą Ducha Świętego. Amen.

Tekst modlitwy przygotowany przez Radę ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polską Radę Ekumeniczną. Całą broszurę można znaleźć na stronie ekumenia.pl

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x