Czy modlisz się o opiekę swojego Anioła Stróża?

Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
Zaprowadź mnie do żywota wiecznego.

Sześć linijek, trzy rymy. Modlitwa tak prosta, że jest jedną z pierwszych, których uczymy dzieci, aby później… zapomnieć o niej. Czyżby była zbyt prosta? Może wydaje nam się, że dorosłemu człowiekowi nie wypada powtarzać rymowanych fraz, że musi sięgać po bardziej wyrafinowane słowa i pośrednictwo „doroślejszych” świętych? A przecież Jezus ostrzegał nas przed wielomówstwem na modlitwie. Dlatego chcemy Ci dziś przypomnieć – nikt nie jest za stary, aby modlić się do swojego Anioła Stróża.

Powiązanie Aniołów Stróżów z dziećmi ma swoje źródło prawdopodobnie w Ewangelii św. Mateusza:

Wizerunek autorstwa Pietro da Cortona
Wizerunek autorstwa Pietro da Cortona

Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. (Mt 18, 10)

To przekonanie znajduje swoje odzwierciedlenie również w sztuce.

W obrazach czy rzeźbach Anioł Stróż przedstawiany jest najczęściej w towarzystwie dziecka, czasem dodatkowo osłania je tarczą. Lubimy wieszać te wizerunki nad dziecięcymi łóżeczkami, aby w późniejszym czasie zastąpić je „poważniejszymi” postaciami. Co zatem na temat aniołów mówi „dorosły” Katechizm Kościoła Katolickiego?

Życie ludzkie od początku (Por. Mt 18, 10) aż do śmierci (Por. Łk 16, 22) jest otoczone opieką (Por. Ps 34, 8; 91, 10-13) i wstawiennictwem (Por. Hi 33, 23-24; Za 1, 12; Tb 12, 12) aniołów. „Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia” (Św. Bazyli Wielki, Adversus Eunomium, 3, 1: PG 29, 656 B). Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy – przez wiarę – w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu. [KKK 336]

Świętuj dziś ze swym Aniołem Stróżem jego dzień!

Anioł Stróż na popularnej niemieckiej pocztówce
Popularna niemiecka pocztówka

W 1608 papież Paweł V ustanowił wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów. W Kościele katolickim obchodzimy je 2 października. Nie bójmy się więc być jak dzieci i zwracać o opiekę do naszych niebiańskich strażników. Czyż myśl o tym, że przez całe życie towarzyszy każdemu z ludzi indywidualny opiekun i to niezależnie od stanu, pochodzenia, popełnionych win czy nawet wiary w to, nie jest cudowna?

Więcej o aniołach, nauce Kościoła i różańcu do Anioła Stróża przeczytasz w tekście z 20. numeru „Królowej Różańca Świętego”.
Kliknij w poniższy obrazek!

Różaniec z Aniołem Stróżem

5 1 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x