Dziś przypada w Kościele wspomnienie obowiązkowe św. Anny i Joachima

Dziś w Kościele katolickim przypada wspomnienie rodziców Najświętszej Maryi Panny – Anny i Joachima. Pamiętajmy w modlitwie o naszych żyjących i zmarłych babciach i dziadkach.

Brak wzmianek o rodzicach Maryi nadrabia literatura apokryficzna, która jest późniejsza od spisanych Ewangelii i nie została włączona do kanonu Pisma Świętego. Jednak kult Anny i Joachima był niezwykle żywy już od wczesnych lat chrześcijaństwa – tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Na przełomie IV i V wieku istniał kościół w Jerozolimie im poświęcony. Świąteczne obchody dnia św. Anny i Joachima w całym Kościele rozpoczęły się dopiero w XVI wieku.

Święci Anna i Joachim są patronami małżonków, ale także naszymi duchowymi dziadkami. Poza tym św. Anna jest patronką kobiet rodzących, matek, wdów, położnic, ubogich robotnic, górników kopalni złota, młynarzy, powroźników i żeglarzy.

Znana jest modlitwa małżonków, którzy za przyczyną św. Anny i Joachima, chcą ubłagać o Boże błogosławieństwo i łaski:

O wy obojga święci małżonkowie, Joachimie i Anno, proście za mnie i mojego męża (moją żonę), aby nam Bóg udzielił przez wasze zasługi łaski, żyć wspólnie w prawej małżeńskiej jedności i czystości, jak wy ze sobą żyliście, dając wszystkim małżonkom prawdziwy przykład. O święty Joachimie i święta Anno, zachowajcie mnie i mojego męża (moją żonę) od wszelkiej niewierności, niechęci, zwady i niezgody i pokus złego nieprzyjaciela, jako też od każdej pychy i od niemiernej pożądliwości do tego świata, i uproście nam poufałą, czystą miłość, nierozłączną jedność i pomoc Boską, postępować według waszego przykładu i przynosić prawdziwe owoce Bogu podobającego się małżeństwa. Amen.

5 1 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x