Ks. Piotr Śliżewski: Wielu ludzi zamyka się w wirtualnym świecie

Redakcja: Jako młody kapłan sięga Ksiądz szeroko po współczesne medium i narzędzie jakim jest Internet. Dlaczego właśnie Internet?Ks. Piotr Śliżewski: Biskup Grzegorz Ryś stwierdził kiedyś, że „Internet nie jest tylko jakimś nośnikiem informacji i sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale jest nowym kontynentem. I my musimy się poważnie zastanowić, jak do ludzi na tym kontynencie docierać”. Przejąłem się tymi słowami.

Zobaczyłem jak wielu ludzi zamyka się w tym wirtualnym świecie. A skoro oni tam są, to również powinna być tam Ewangelia. Z tego powodu nie żałuję czasu na Internet i po wypełnieniu wszystkich obowiązków poświęcam czas na to, by być razem z ludźmi poprzez Internet. Wiem, że nie zastąpi to kontaktu w cztery oczy. Na szczęście, bardzo dziękuje Bogu za taki obrót sprawy, coraz częściej internetowe znajomości przeradzają się w realne kierownictwo duchowe. Zarówno telefoniczne jak i spotkania przy kawie bądź w konfesjonale. Kiedy mam dzień wolny od obowiązków duszpasterskich jeżdżę do różnych miejsc spowiadać oraz wiele osób przyjeżdża ( nawet z drugiego końca Polski!) do Gryfic, by zamienić słowo i się wyspowiadać. Coraz częściej Internet traktuję za punkt wyjścia do czegoś więcej.

Kim jest dla mnie Maryja

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Ma Ksiądz kilka stron ewangelizacyjnych, kanał na YT gdzie umieszcza Ksiądz inspirujące filmowe rekolekcje. Czego dotyczą te strony, jakie są główne przekazy ewangelizacji Księdza przez Internet?

Ks. Piotr Śliżewski: Kocham wszystko, co prowadzi do Pana Boga. Dlatego już w trakcie drugiego roku seminarium założyłem portal www.ewangelizuj.pl który dzisiaj ma formułę bloga z artykułami dotyczącymi duchowości.  Po kolejnych dwóch latach seminarium opracowałem www.znajdzrekolekcje.pl – katalog rekolekcji, dni skupienia i konferencji katolickich. Gdy zobaczyłem, że nie ma w polskim Internecie dobrej bazy domów rekolekcyjnych to również dla nich znalazło się miejsce w tym portalu. Niedługo trzeba było czekać, bym zdecydował się na dodanie tam podstrony z sanktuariami w Polsce (podzielonymi według różnych kategorii), podstronę z opisem znanych rekolekcjonistów, dział z leksykonem wspólnot i duszpasterstw katolickich oraz miejscem, gdzie internauci mogą napisać swoje świadectwa. Nie na tym koniec „wirtualnych przygód”. Gdy zostałem wyświęcony na kapłana i trafiłem do niewielkiej parafii w Cedyni, zaobserwowałem, że nie zawsze ja i znajomi mi księża nie mają do odprawiania intencje Mszy świętych. Idąc za tą myślą założyłem witrynę www.gregorianka.pl , która daje możliwość złożenia zarówno pojedynczych intencji Mszy świętych jak i znanych, 30 Mszy świętych gregoriańskich za jednego zmarłego. Dzisiaj, gdy jestem w dużej parafii w Gryficach, nie ma już tego problemu – rozmodlona parafia daje księżom wiele intencji, ale moi znajomi misjonarze polskiego pochodzenia obsługują tę platformę i dają możliwość bardzo szybkiego odprawienia nadesłanych intencji. Wspomniany kanał na portalu YouTube zyskał swój profesjonalny rys wraz z rekolekcjami o spowiedzi świętej pt. „Spowiedź na 7”. Po ich publikacji zobaczyłem, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytania dotyczące sakramentu Pokuty i pojednania. Z tego powodu zrodził się kolejny pomysł na internetową witrynę – www.DobraSpowiedz.pl Na tej domenie znajdują się różnorodne rachunki sumienia ( dla różnych stanów, zawodów, funkcji życiowych i powołań) ponadto, co chwila rozbudowujemy bazę artykułów i video na temat tego pięknego sakramentu. Kanał YouTube ewangelizuj_pl zawiera ponadto rekolekcje: małżeńskie, żałobne, video odpowiedzi na różne ważne kwestie duchowe. Jak widać dużo się dzieje. Warto więc wejść na te portale i szukać tam napisanych lekkim językiem treści religijnych.

Królowa Różańca Świętego nr 35Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Napisał też Ksiądz kilka książek, a obecnie promuje swój film o Maryi. Dlaczego Ksiądz wybrał na „bohaterkę” filmu Maryję?

Ks. Piotr Śliżewski: Tak, napisałem dotąd 5 książek ( 6 w druku). O Mszy świętej ( Jak owocnie uczestniczyć we Mszy świętej? ), rozważania różańcowe (Homo Dei), rozważania biblijne ( Jeszcze tego nie wiesz? Słowa, które zmieniają życie… ), o sakramencie pokuty i pojednania ( Spowiedź. To naprawdę pomaga!), o przebaczeniu ( Mała szkoła przebaczania). Po tych spisanych przemyśleniach przyszedł czas na film. Nagrałem go z ekipą filmową Andrzeja Kocuby z którą pracujemy na filmami na kanał YouTube ewangelizuj_pl. Dlaczego film o Maryi? Ponieważ nie za bardzo rozumiem duchowość maryjną. Wiem, że Maryja jest Kimś wyjątkowym, że jest Matką, ale nie za bardzo potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie, jak to wszystko przeżywać. Jako osoba, która większość rzeczy ma przemyślanych, postawiłem to sobie jako zadanie. Ten film jest owocem moich poszukiwań Maryi. Mam odczucie, że ją kolejny raz odnalazłem. O wiele głębiej niż dotychczas.

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Kim dla Księdza jest Matka Boża? Jaką pełni Ona  rolę w powołaniu i posłudze Księdza?

Ks. Piotr Śliżewski: Jak powiedziałem – Maryja jest Matką. Nie lubię jednak ograniczać się do wygodnych, popularnych sformułowań. Dlatego ciągle szukam, co to znaczy, że Maryja jest tą Matką. W ramach filmu rozszerzyłem poszukiwania i w wyniku nich doszło do ciekawych wniosków. W Miedniewicach, u Matki Bożej Świętorodzinnej, zobaczyłem, że Matka Boża może nam pomóc w zacieśnianiu więzów rodzinnych. W sanktuarium Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie odkryłem ją jako Pośredniczkę w naszych modlitwach do Boga. Wizerunek Matki Bożej Gidelskiej, uzdrowicielki naszych ciał, zachęcił mnie do modlitw przez jej wstawiennictwo o zdrowie fizyczne. Najpopularniejsze polskie sanktuarium- Częstochowa, pokazało mi Ją jako patriotkę. Malowniczy Czerwińsk nad Wisłą ukazał ją jako Matkę Pocieszycielkę. Z kolei Warszawa-Siekierki oraz Loretto koło Wyszkowa dzięki rozważaniom „maryjnej drogi krzyżowej” pozwoliły dostrzec w Niej wielką pomocniczkę w dziele Odkupienia. Pod tymi wszystkimi wnioskami filmowymi się podpisuję i uważam te elementy duchowości maryjnej za bardzo praktyczne. Zarówno w moim kapłańskim życiu jak i tych, do których jestem posłany.

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Co po obejrzeniu filmu „Kim dla mnie jest Maryja?” mamy sobie odpowiedzieć? Jakich oczekuje Ksiądz owoców po tym filmie?

Ks. Piotr Śliżewski: Ciężko przewidywać owoce. Sam dołożyłem wszelkich starań, by w każdym odwiedzonym przeze mnie sanktuarium Maryja była opisana jak najbardziej trafnie i praktycznie. Nie lubię ciężkostrawnej teologii. Ona nie ma sensu. Trudna teologia powinna być szczelnie zamknięta na uniwersytetach. Tam ona jest potrzebna, ponieważ tam formują się osoby, które powinny mieć prawidłowe myślenie. Kiedy jednak wychodzi się z katolickiej uczelni, trzeba mieć świadomość, że musimy mówić jak najprościej. Do serca. Używając wielu obrazów. To starałem się czynić., Dlatego mam głęboką nadzieję, że ten film wyda wiele dobrych owoców. A jakie one będą to czas pokaże i e-maile na mojej skrzynce (śmiech), gdzie wiele osób chętnie dzieli się tym, jak przeżyło różne opracowane przeze mnie dzieła ewangelizacyjne.

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Zapał ewangelizacyjny na pewno poprowadzi Księdza na nowe drogi ewangelizacji. Jakieś plany na przyszłość?

Ks. Piotr Śliżewski: Plany na przyszłość są bardzo konkretne. Pełnometrażowy, film fabularny o kapłaństwie. Ksiądz Maciej wprowadzi widzów nie tylko w życie plebani, ale przede wszystkim pokaże swoje kapłańskie serce. Dylematy i radości. Zachęcam do odwiedzenia strony projektu: www.KsiadzTezCzlowiek.pl

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” : Jakie przesłanie by Ksiądz przekazał czytelnikom „Królowej Różańca Św.” ?

Ks. Piotr Śliżewski: Przesłanie jest bardzo krótkie, by było dobrze zapamiętane. KOCHAJ MARYJĘ. Jeśli to zrobisz, to Ona Ciebie zaprowadzi do Jezusa. Najkrótszą drogą. Reszta to już tylko formalności (śmiech).

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x