Pieszo do Lourdes (2007)

Wchodzę do śpiwora, nic nie pada mi na głowę, choć na zewnątrz leje na dobre i hula wiatr, to tutaj jest ciepło i bezpiecznie, jak u mamy. A właściwie nie jak, tylko u Mamy.

11 lutego, w dniu, w którym Kościół wspomina pierwsze objawienie Matki Bożej w Lourdes, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II w celu objęcia modlitwą wszystkich chorych i cierpiących oraz zwrócenia uwagi świata na ich potrzeby i na zbawczy sens cierpienia wyrażający się w dwóch imperatywach ,,czyń dobro cierpieniem” i ,,czyń dobro cierpiącym”. Papież ustanowił go w tym dniu, ponieważ Matka Boża właśnie wtedy, w 1858 roku, pierwszy raz objawiła się 14-letniej ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w grocie nad rzeką w Lourdes – małej, francuskiej miejscowości u stóp Pirenejów. W sumie w okresie od 11 lutego do 16 sierpnia objawiła się jej 18 razy. Na początku nic nie mówiła, tylko uśmiechała się. Później zaczęła zachęcać do odmawiania różańca i czynienia pokuty za grzeszników w intencji ich nawrócenia. Podczas objawienia, 25 lutego, Maryja pokazała dziewczynce źródło, które zaczęło wypływać spod skały i poleciła, żeby przybywali tam ludzie i korzystali z niego, aby się w nim oczyszczać z grzechu i chorób. Poleciła również, aby kapłani przyszli do Niej w procesji i wybudowali Jej kaplicę. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, na pytanie dziewczynki: ,,kim jesteś?” Pani, używając miejscowego dialektu, oświadczyła: „Que soy era Immaculada councepciou”(„Ja jestem Niepokalane Poczęcie”). Wtedy zarówno Bernadeta, jak i zgromadzeni wokół niej ludzie, których od pierwszego objawienia przybywało z każdym dniem, uzyskali pewność, że mają do czynienia z Matką Bożą. 7 kwietnia objawienie trwało ponad godzinę. W tym czasie płomień świecy dotykał dłoni dziewczynki, nie czyniąc jej żadnej krzywdy. 16 sierpnia miało miejsce ostatnie objawienie, wtedy Maryja nic nie mówiła, ale wyglądała piękniej niż podczas poprzednich zjawień. Dziewczynka za życia już nigdy więcej nie zobaczyła Pięknej Pani. Zawsze mówiła, że Maryja wybrała ją, ponieważ była najuboższa z wszystkich, bo jej rodzina cierpiała wielką biedę, a i później nie szukała nigdzie żadnych zaszczytów, tylko wstąpiła do klasztoru Sióstr Miłosierdzia w Nevers, gdzie opiekowała się chorymi, modliła i pokutowała za grzeszników, jak kazała jej Maryja, aż wreszcie sama zachorowała i umarła w wieku 35 lat, w 1879 roku. Za tę wierność Maryja obdarzyła ją po śmierci niezwykłym darem – jej ciało, mimo upływu czasu, nie uległo rozkładowi i do dziś dnia wygląda jak w chwili śmierci. Można się o tym przekonać, nawiedzając klasztor w Nevers, gdzie spoczywa w szklanej trumnie. Jakby Maryja chciała pokazać, że kto z Nią obcował, tego nie może dotknąć rozkład tego świata.

Lourdes. Wezwanie do pokuty

W magazynie SKU:978-83-63110-67-3
Cena promocyjna 9,90 zł Cena 16,50 zł

W 1933 roku Bernadeta została ogłoszona świętą. Objawienia w Lourdes zostały zatwierdzone już w 1862 roku. Wkrótce, zgodnie z wolą Maryi, wybudowano tam kaplicę, a następnie kościół i bazylikę. Zaczęto też odprawiać codzienne procesje, a na miejsce ukazania się Maryi w grocie i do źródła, które wskazała, zaczęły przybywać pielgrzymki z całej Francji. Ponieważ miały tam miejsce liczne uzdrowienia, zaczęto przywozić chorych, aby zaznali kąpieli w wodach cudownego źródła. W okolicy zbudowano szpitale i domy opieki dla chorych. W XX wieku ruch pielgrzymkowy opanował cały świat. W 1958 roku dla stale powiększającej się liczby pielgrzymów konsekrowano podziemną bazylikę Piusa X, zdolną pomieścić jednorazowo 25 tysięcy wiernych. Lourdes stało się jednym z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Szacuje się, że rocznie nawiedza je ponad 6 milionów pielgrzymów.

W 2007 roku pielgrzymie drogi zawiodły mnie do sanktuarium powtórnieTo tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!


Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Grota w Lourdes
Niepokalana z Lourdes uzdrawia… (cz. I)

Lourdes jest promieniotwórczą siłą duchową, która rzuca ożywiające iskry we wszystkich kierunkach…

Zamknij