Kult Maryi w Hiszpanii

Ten iberyjski kraj przypadków koronawirusa odnotował najwięcej w Europie. W momencie pisania tego artykułu potwierdzone zakażenie dotyczy już więcej niż co dwusetnego mieszkańca. Czy zatem nie powinien być to także kraj, który z największą gorliwością ucieka się po pomoc do Matki Najświętszej? Jak to się ma do lokalnych wiary, tradycji, obyczajów i trendów?

Niezależnie od obecnej religijności Hiszpanów (dane z 2014 r. pokazują, że zdeklarowani katolicy to 68,8% ogółu populacji i tendencja jest spadkowa) kult maryjny ma tutaj bardzo wiele twarzy – jeśli można użyć tego wyrażenia, aby opisać mnogość maryjnych wizerunków. Dla przykładu w Madrycie są dwa lokalne tytuły: Matka Boża z Gołębiej (od nazwy ulicy, przy której obraz był wystawiony) i Matka Boża z Almudeny. W katedrze w Grenadzie czci się Najświętszą Maryję Pannę od Wcielenia, nad Montserrat pieczę sprawuje Czarna Madonna; powszechnie znana jest też Matka Boża Śnieżna. Tradycyjne obchody świąt maryjnych nierzadko trwają więcej niż tylko jeden dzień, jak np. te rozpoczynające się po „pieszo-konnej” pielgrzymce do sanktuarium małej wsi El Rocío, skupiającej ok. miliona pątników.

Czy Hiszpanie jako naród mają swoją Częstochowę? Jeśli Maryję przedstawia się na tyle różnych sposobów, musiało to mieć swoje odzwierciedlenie także w wielości sanktuariów poświęconych Matce Najświętszej. Ze względów chronologicznych pierwszym wartym wspomnienia jest to w Saragossie. Można zaryzykować stwierdzenie, że to w ogóle pierwsza na świecie świątynia maryjna, ponieważ objawienie „założycielskie” tego sanktuarium miało według tradycji miejsce w roku 40 – Maryja żyła jeszcze wtedy na ziemi, a objawiła się tutaj św. Jakubowi na kolumnie (stąd też Jej tytuł: Matka Boża na Kolumnie). Postawiono zatem małą kaplicę i 12 października odprawiono pierwszą mszę. Dzień ten zapisał się w pamięci narodu, ponieważ do dziś obchodzi się wówczas święto Matki Bożej na Kolumnie, a w samej Saragossie rozciąga się jego obchody na 10 dni.

Czasopismo Królowa Różańca Świętego

Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x