Bogarodzica pośrodku pielgrzymującego Kościoła cz. 2

Jan Paweł II przedstawia Kościół Chrystusowy, nowy Izrael, jako ten, który trwa nieustannie w pielgrzymce do Boga; który cały czas idzie naprzód, nie stoi w miejscu w swojej relacji ze Stwórcą, ale „wśród ucisków świata i pociech Bożych” zdąża ku danej obietnicy, jaką jest zbawienie i życie wieczne.

W tej pielgrzymce nie jest zamknięty na siebie, ale „zwiastuje krzyż i śmierć Pana, aż przybędzie” (1 Kor 11, 26). By sprecyzować, czym dokładnie jest Kościół, przytacza nauczanie Soboru Watykańskiego II na ten temat: „(…) Chrystus nabył go za cenę krwi swojej, Duchem swoim go napełnił i w stosowne środki widzialnego i społecznego zjednoczenia wyposażył. Bóg powołał zgromadzenie tych, co z wiarą spoglądają na Jezusa, sprawcę zbawienia i źródło pokoju oraz jedności, i ustanowił Kościołem, aby ten Kościół był dla wszystkich razem i dla każdego z osobna widzialnym sakramentem owej zbawczej jedności”. Widzimy więc, że Kościół jest miejscem działania Boga dostępnym dla wszystkich narodów, we wszystkich wiekach – oddziałuje bezpośrednio na rzeczywistość. Najważniejszy jest jednak jego wewnętrzny wymiar działania, co Sobór nazywa „pielgrzymowaniem przez wiarę mocą Pana zmartwychwstałego”. Znaczy to, że Kościół napełniony obiecanym Duchem Świętym w łasce nieustannie się odnawia i oczyszcza, aż dotrze przez krzyż do zjednoczenia z Bogiem, do światłości.

Kościół ten tworzy każdy wierny. Historia tego pielgrzymowania utkana jest z duszy każdego wiernego, pośród których Maryja jest obecna jako Ta „błogosławiona, która uwierzyła”, która jako jedyna w sposób doskonały uczestniczyła w tajemnicy Chrystusa. Matka Boża stała się poprzez swoją niezłomną wiarę i wierność, poprzez swoje uległe i ufne „tak” nie tylko wzorem dla wszystkich wierzących, ale jako że jest łaski pełna, także zwierciadłem, w którym odbijają się „wielkie dzieła Boże” (Dz 2, 11).Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kult Maryi w Hiszpanii

Ten iberyjski kraj przypadków koronawirusa odnotował najwięcej w Europie. W momencie pisania tego artykułu potwierdzone zakażenie dotyczy już więcej niż co dwusetnego...

Zamknij