Zobacz, jak wygląda kolejne wydanie „Królowej Różańca Świętego”!
Numer 43
Litewska Pani z Szydłowa
Maryja objawiła się w Szydłowie w 1608 roku. Jest to prawdopodobnie jedyne objawienie, podczas którego Matka Najświętsza rozmawiała z protestantem.
Fasada sanktuarium pompejańskiego
Jeszcze zanim wejdziemy do sanktuarium w Pompejach i oddamy się kontemplacji ołtarzy, fresków i obrazów, które licznie zdobią kościół, zatrzymajmy się przed jego wspaniałą fasadą. To dzieło nadaje świątyni wyjątkowy charakter.
Charyzmatyk czy mistyk?
Nie zostaliśmy powołani do tego, aby żyć na „zwolnionych obrotach”, lecz do prawdziwego życia w wierze i miłości, czyli życia w Duchu Świętym. Można wprost napisać: do bycia mistykiem, czyli człowiekiem widzącym głębiej i wyraźniej, widzącym Boga zawsze i we wszystkim.
Świętolipska Matka Jedności
Na pograniczu Warmii i Mazur, w niewielkiej dolinie między łagodnymi wzgórzami wznosi się XVII-wieczna, barokowa bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w której odbiera cześć cudowny wizerunek Matki Bożej Świętolipskiej, pilnie strzeżony przez księży jezuitów.
Pieszo do Montichiari. Polska
W zeszłym, 2019 r. początkowo chciałem iść do sanktuarium maryjnego w Knock w Irlandii, aby zdążyć jeszcze przed brexitem.
Wojownicy Maryi: Chcemy być apostołami miłości
Dziś pierwsza sobota miesiąca, Wojownicy Maryi spotykają się na różańcu, a potem rozpoczynają pielgrzymkę przez Bydgoszcz. W jaki sposób zawiązała się wspólnota Wojowników Maryi?
Ks. Józef Orchowski: Łaska Boża działa!
O wspólnocie Wojowników Maryi i różańcu w parafii rozmawiamy z ks. Józefem Orchowskim, proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy.
Dziś przypada pierwsza sobota miesiąca, Wojownicy Maryi gromadzą się w Księdza parafii i zaczynają spotkanie od różańca. Podobno nie jest łatwo zachęcić ludzi do modlitwy różańcowej, a już mężczyzn szczególnie. A tutaj zgromadziło się tylu modlących, i to właśnie mężczyzn.
Maryja w tajemnicy Chrystusa
Posłannictwo Maryi zaczyna układać się w całość. Jawi się Ona bowiem nie tylko jako Matka Syna, która dała Mu ciało i Go wykarmiła, dzięki czemu Jezus jest prawdziwym Synem człowieczym, lecz także jako Matka wszystkich tych, „którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”.
Ziemia Święta: Kafarnaum
Kafarnaum, dom rodzinny św. Piotra, wspaniałe miejsce na łowienie ryb oraz miejsce, któremu Jezus poświęcił nieco uwagi. To w tej wiosce na dobre rozpoczęła się publiczna działalność Chrystusa, o czym zaświadcza ewangelista Marek, rozpisując się już w pierwszym rozdziale o dokonaniach Zbawiciela. Miejsce niezwykłe, zaciszne pomimo kzątających się turystów.
Miłość do różańca
Czterdzieści dwa lata temu, 26 sierpnia 1978 r., patriarcha Wenecji Albino Luciani został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł I. Urodził się on 17 października 1912 r. w Forno di Canale w wielodzietnej biednej rodzinie robotniczej. Ojciec Giovanni był antyklerykałem. Gdy Albino miał 11 lat, mimo oporów ojciec wyraził zgodę na to, by syn wstąpił do seminarium. 7 lipca 1935 r. przyjął on święcenia kapłańskie. Wtedy Albino został skierowany do rodzinnej miejscowości do pracy duszpasterskiej jako wikary, a w 1937 r. otrzymał stanowisko wicerektora seminarium w rodzinnej diecezji. Następnie osiągnął nominację na wikariusza generalnego diecezji Belluno.
Wielki Czwartek
Jeden z czytelników napisał do mnie: Msza święta jest zbędna: Jezus zbawił nas raz na zawsze na krzyżu i powtórne składanie Jego ofiary nie jest potrzebne!
Chrystus na osiołku
Jak wyglądała Niedziela Palmowa w średniowieczu? Ksiądz jedzie na ośle w procesji Niedzieli Palmowej: niejeden wierny zachwyci się takim nowoczesnym zjawiskiem. Tymczasem okazuje się, że jest to widowisko głęboko zakorzenione w wielowiekowej tradycji katolickiej liturgii. Każda liturgia ma w sobie – poza wszystkimi aspektami związanymi z wiarą – coś z widowiska. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się tzw. dramatyzacjom Wielkiego Tygodnia. Dziś spójrzmy na to, jak dawniej celebrowano Niedzielę Palmową.
Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
W roku 1982 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz skierował do papieża prośbę, by na terenie tej diecezji można było w litanii loretańskiej używać wezwania Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Ludziom na Górnym Śląsku tytuł ten jeszcze bardziej kojarzy się z litanią odmawianą w najważniejszym regionalnym sanktuarium, czyli Piekarach Śląskich. Nie będziemy w tym artykule opisywać jego dokładnej historii ani architektury. Skupimy się na pytaniu, co znaczy „matka sprawiedliwości i miłości społecznej”.
Pocieszycielka Syryjczyków
Podczas modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2019 r. papież Franciszek pobłogosławił 6 tys. różańców. W geście solidarności i współczucia skierowanym do Syryjczyków Nowy Testament w języku arabskim oraz krzyże z drewna oliwnego z Ziemii Świętej, pobłogosławione przez syryjskiego prawosławnego, patriarchę Efraima III, zostały przekazane Syryjczykom miesiąc później, w święto Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia ojciec święty pobłogosławił w Watykanie ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków. Jej peregrynacja w syryjskich parafiach potrwa do końca maja 2020 roku.