Litewska Pani z Szydłowa

Maryja objawiła się w Szydłowie w 1608 roku. Jest to prawdopodobnie jedyne objawienie, podczas którego Matka Najświętsza rozmawiała z protestantem.

Obraz przedstawiający objawienie w SzydłowieSzydłów leży w centralnej części Litwy. Jest dla Litwinów tym, czym dla nas Częstochowa – świętym miastem z cudownym obrazem. Miejscem pielgrzymek setek tysięcy wiernych, pomnikiem oporu i walki z prześladowcami wiary katolickiej.

Protestancka reformacja nie ominęła także Litwy. XVI w. oznaczał masowe przechodzenie szlachty na luteranizm i kalwinizm. Jedynie chłopi pozostali wierni swojej katolickiej wierze. Ziemie i ludzie znaleźli się pod panowaniem protestanckim, a dobra kościelne zostały skonfiskowane.

Około roku 1569 ostatni proboszcz szydłowski Jan Hołubko, przeczuwając zniszczenie tutejszej świątyni, ukrył cenne przedmioty i dokumenty fundacyjne, zakopując je w żelaznej skrzyni w pobliżu kościoła, nieopodal wysokiej skały. Wśród zakopanych skarbów był także ukochany obraz szydłowskich katolików przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem.

W tym czasie gorliwa i bogata kalwinistka Zofia Vnučkiene odkupiła od miejscowych szlachciców ziemie należące do Szydłowa i przekazała je wspólnocie kalwińskiej. Zofia włożyła wiele wysiłku, by uczynić z Szydłowa centrum protestanckie. W mieście wszystko było w rękach kalwinistów, także szkoły. Katolickie dzieci mogły do nich uczęszczać, ale w zamian za to musiały uczestniczyć w protestanckich nabożeństwach. Ideałem było oczyszczenie Szydłowa z „rzymskiego bałwochwalstwa”, zburzono więc stary kościół, zniszczono wszystkie naczynia liturgiczne, szaty, obrazy i figury. Biskup żmudzki walczył jednak o odzyskanie utraconych kościołów na Litwie. Zależało mu także, aby Szydłów odzyskał swój kościół i wolność religijną. Sprawa była trudna, ponieważ zaginęły dokumenty własności i nie było nadziei na wygraną. Gdy w tej sprawie zawiodły wszelkie ludzkie wysiłki, zainterweniowały niebiosa.

Królowa Różańca Świętego nr 43Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Stanisława Gamrat

STANISŁAWA GAMRAT dziennikarka

Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x