Litewska Pani z Szydłowa

Maryja objawiła się w Szydłowie w 1608 roku. Jest to prawdopodobnie jedyne objawienie, podczas którego Matka Najświętsza rozmawiała z protestantem. 

Obraz przedstawiający objawienie w SzydłowieSzydłów leży w centralnej części Litwy. Jest dla Litwinów tym, czym dla nas Częstochowa – świętym miastem z cudownym obrazem. Miejscem pielgrzymek setek tysięcy wiernych, pomnikiem oporu i walki z prześladowcami wiary katolickiej. 

Protestancka reformacja nie ominęła także Litwy. XVI w. oznaczał masowe przechodzenie szlachty na luteranizm i kalwinizm. Jedynie chłopi pozostali wierni swojej katolickiej wierze. Ziemie i ludzie znaleźli się pod panowaniem protestanckim, a dobra kościelne zostały skonfiskowane. 

Około roku 1569 ostatni proboszcz szydłowski Jan Hołubko, przeczuwając zniszczenie tutejszej świątyni, ukrył cenne przedmioty i dokumenty fundacyjne, zakopując je w żelaznej skrzyni w pobliżu kościoła, nieopodal wysokiej skały. Wśród zakopanych skarbów był także ukochany obraz szydłowskich katolików przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem.

W tym czasie gorliwa i bogata kalwinistka Zofia Vnučkiene odkupiła od miejscowych szlachciców ziemie należące do Szydłowa i przekazała je wspólnocie kalwińskiej. Zofia włożyła wiele wysiłku, by uczynić z Szydłowa centrum protestanckie. W mieście wszystko było w rękach kalwinistów, także szkoły. Katolickie dzieci mogły do nich uczęszczać, ale w zamian za to musiały uczestniczyć w protestanckich nabożeństwach. Ideałem było oczyszczenie Szydłowa z „rzymskiego bałwochwalstwa”, zburzono więc stary kościół, zniszczono wszystkie naczynia liturgiczne, szaty, obrazy i figury. Biskup żmudzki walczył jednak o odzyskanie utraconych kościołów na Litwie. Zależało mu także, aby Szydłów odzyskał swój kościół i wolność religijną. Sprawa była trudna, ponieważ zaginęły dokumenty własności i nie było nadziei na wygraną. Gdy w tej sprawie zawiodły wszelkie ludzkie wysiłki, zainterweniowały niebiosa. 

Czasopismo Królowa Różańca Świętego
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Stanisława Gamrat

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x