Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

W roku 1982 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz skierował do papieża prośbę, by na terenie tej diecezji można było w litanii loretańskiej używać wezwania Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Ludziom na Górnym Śląsku tytuł ten jeszcze bardziej kojarzy się z litanią odmawianą w najważniejszym regionalnym sanktuarium, czyli Piekarach Śląskich. Nie będziemy w tym artykule opisywać jego dokładnej historii ani architektury. Skupimy się na pytaniu, co znaczy „matka sprawiedliwości i miłości społecznej”.
Górnoślązacy bardzo doświadczyli, czym jest społeczna niesprawiedliwość. Od XIX w. działają tu wielkie zakłady przemysłowe, w których praca jest nie tylko bardzo ciężka, lecz także szalenie niebezpieczna. Niestety za ogromny trud robotnicy zwykle dostawali marne wynagrodzenie, podczas gdy właściciele kopalń i hut pławili się w luksusach. W latach PRL-u i tzw. III Rzeczpospolitej krzywdy były może mniej widoczne, ale też były.
Kiedy na pomoc władz państwowych ludzie często liczyć nie mogli, szli się pożalić na swój los do Boga i Jego Matki. Między innymi właśnie do Piekar. Dwa razy w roku odbywają się tu pielgrzymki gromadzące tysiące wiernych – w maju mężczyzn, a w sierpniu kobiety. Z licznych miast kto może, przybywa pieszo, inni rowerami, jeszcze inni autokarami w zorganizowanych parafialnych grupach. Biorą w tych nabożeństwach udział także przedstawiciele najwyższych władz państwa i Kościoła w Polsce.


Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Live: Co robię (nie)dobrze w nowennie pompejańskiej? + Różaniec

Uwaga cziciele Matki Bożej Pompejańskiej. 8 maja to wyjątkowy dzień dla każdego z nas. W ten dzień, w południe, wszyscy...

Zamknij