Chrystus na osiołku

Jak wyglądała Niedziela Palmowa w średniowieczu? Ksiądz jedzie na ośle w procesji Niedzieli Palmowej: niejeden wierny zachwyci się takim nowoczesnym zjawiskiem. Tymczasem okazuje się, że jest to widowisko głęboko zakorzenione w wielowiekowej tradycji katolickiej liturgii. Każda liturgia ma w sobie – poza wszystkimi aspektami związanymi z wiarą – coś z widowiska. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się tzw. dramatyzacjom Wielkiego Tygodnia. Dziś spójrzmy na to, jak dawniej celebrowano Niedzielę Palmową.

Żeby to zrobić, musimy cofnąć się o kilka wieków – do czasów, kiedy nie było jeszcze święta Bożego Ciała, a liturgia w poszczególnych parafiach czy klasztorach różniła się od siebie: różne księgi zawierały swoje specyficzne redakcje, wersje, akcenty. Zostały one ujednolicone dopiero po soborze trydenckim, który obradował w połowie XVI wieku.

W średniowiecznym kościele nie brakowało wrażeń. Dostarczało ich np. zdejmowanie z krzyża figury Chrystusa i składanie jej do grobu w Wielki Piątek. Z kolei we Wniebowstąpienie wciągano na linie rzeźbę Zmartwychwstałego, by zniknęła w otworze w sklepieniu. Pomagało to wiernym w osobistym przeżyciu tajemnicy wiary, której dotyczyło dane święto.

Szczególnie w późnym średniowieczu rozwinął się typ pobożności, który akcentował osobiste, emocjonalne przeżywanie cierpienia Chrystusa. Tutaj przedmiotem do kontemplacji były naturalistyczne rzeźby, z bardzo wyraźnie zaznaczonymi śladami męki. Podobnie działały wszystkie emocjonalne, teatralne elementy w trakcie samej liturgii.

Królowa Różańca Świętego nr 43Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x