Ziemia Święta: Kafarnaum

Kafarnaum, dom rodzinny św. Piotra, wspaniałe miejsce na łowienie ryb oraz miejsce, któremu Jezus poświęcił nieco uwagi. To w tej wiosce na dobre rozpoczęła się publiczna działalność Chrystusa, o czym zaświadcza ewangelista Marek, rozpisując się już w pierwszym rozdziale o dokonaniach Zbawiciela. Miejsce niezwykłe, zaciszne pomimo kzątających się turystów.

Sierpniowe słońce można bardzo poczuć właśnie w Kafarnaum. Leżąca nad Jeziorem Galilejskim mieścina słynie z dużej wilgotności. Wysoka temperatura i wilgotność powodują, że podróż do Kafarnaum staje się bardzo wymagająca. Przed słońcem skryć się można w cieniu galilejskich drzew. Jednak od panującej wszędzie duchoty ciężko uciec. Bodaj jedynym miejscem, w którym można odetchnąć, jest kościół zaraz nad brzegiem jeziora. By maksymalnie wykorzystać czas w jeden dzień, można zaplanować podróż do Tabghy, miejsca rozmnożenia chleba, Kafarnaum i Kany, co można zwieńczyć rejsem po Jeziorze Galilejskim. Wszystkie te punkty są położone bardzo blisko siebie na północno-zachodnim brzegu Kinneret (właściwa nazwa Jeziora Galilejskiego, zwanego również morzem).

Wioska ta została założona, gdy Izraelem zarządzała dynastia Hasmoneuszy. Znani byli oni z rewolty, którą sprowokowali w II w. przed Chrystusem. O ich losach przeczytać możemy w kanonicznych dwóch Księgach Machabejskich. Prace archeologiczne, które są nadal prowadzone, odkryły wiele wspaniałych monumentów na tym terenie. Podziw budzą zwłaszcza dom św. Piotra oraz żydowska synagoga, uważana za jedną z najstarszych na całym świecie. Wykopaliska zostały zainicjowane już w XIX w. i były prowadzone przez różne ekspedycje, m.in. angielską i włoską. Pierwszym archeologiem, który kopał w Kafarnaum, był Amerykanin Edward Robinson. Dzięki jego staraniom naukowcy zajęli się wykopaliskami na szerszą skalę. Kontynuowane były one przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. Trzymają oni pieczę nad tym miejscem również w czasach obecnych. Budujące jest zobaczyć franciszkanina w jego tradycyjnym habicie, kiedy w ciągu dnia leje się żar z nieba.


Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
RAZEM W HOŁDZIE MARYI!

RAZEM W HOŁDZIE MARYI! Maryja od wieków jest Królową naszego Narodu. Chroni nas przed wrogami, otacza opieką i wspiera w...

Zamknij