Zwierzęta w Biblii: Osioł

Osioł występuje w tekstach biblijnych w przeróżnych kontekstach. Jednym z nich są prawne obostrzenia często związane z osłem lub innym zwierzęciem służącym do transportowania towarów (Wj 21, 33; 22, 3; 23, 5; Pwt 5, 14; 22, 4; 18, 31). Wzmiankowanie tego zwierzęcia w poszczególnych tekstach prawnych świadczy o potrzebie uściślenia najmniejszych spraw w relacjach międzyludzkich, które reguluje prawo nadane na Synaju.

Najbardziej chyba znanym fragmentem, w którym bohaterem jest osioł, a w zasadzie oślica, jest tekst o proroku Balaamie, który na rozkaz króla Balaka miał przekląć Izraela i prorokować przeciwko niemu (Lb 22–24). Na drodze do tego stanęła mu jednak… jego własna oślica, która nie chciała kontynuować podróży, gdyż na drodze stanął jej anioł Pański. Nie widział go Balaam, dlatego nie rozumiał dziwnego zachowania swojego zwierzęcia. Zaczął ją okładać kijem. Bóg niejako użyczył jej swojego głosu, więc przemówiła do swojego pana, skarżąc się na to, jak ją traktuje. Później Balaam zamiast złorzeczyć Izraelowi, śle ku niemu błogosławieństwa. Oślica uratowała życie swemu panu. Mimo iż była zwierzęciem przeznaczonym do ciężkich prac, okazała się mądrzejsza niż jej właściciel.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
5 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Matka Boża Szkaplerzna w Tomaszowie Lubelskim

Początki kultu Tomaszowskiej Madonny sięgają początku XVII w. Na tzw. Piaskach mieszczanie mieli widywać w tym czasie nadzwyczajną jasność, a...

Zamknij