Gwiazda Zaranna

W Piśmie Świętym, a także w liturgii Kościoła katolickiego bardzo wyraźnie akcentowana jest symbolika światła. Już na samym początku, w opisie pierwszego dnia stworzenia świata możemy przeczytać, że „Bóg rzekł: »Niechaj się stanie światłość!« i stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą” (Rdz 1, 3–5)

Bez światła człowiek jest ślepy. Nie potrafi rozróżniać znajdujących się wokół niego przedmiotów, nie potrafi poruszać się po drodze, potyka się o przeszkody, ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności. Światło daje też poczucie bezpieczeństwa. Nieraz pod osłoną nocy i ciemności zdarzają się różnego rodzaju przestępstwa. Wielu ludzi boi się wieczorami wracać do domu albo schodzić do nieoświetlonej piwnicy.

Światło i ciemność mają też swoje odpowiedniki w znaczeniu duchowym. Wierzymy, że Duch Święty oświeca rozum, aby człowiek potrafił rozróżniać prawdę od fałszu i dobro od zła. Jezus sam o sobie mówił: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Ale też mówił o swoich uczniach: „Wy jesteście światłem świata (…) Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 14–16). Z kolei księciem ciemności nazywany jest Szatan – mistrz kłamstwa, którego największym zwycięstwem jest zawsze odwracanie naszej uwagi od tego, co naprawdę dobre i godne naśladowania. Ciemnością są nazywane grzech, a także i śmierć.

Narodziny Pana Jezusa na ziemi porównywane są kilkakrotnie w Piśmie Świętym ze wschodem słońca i z nadejściem dnia. Po raz pierwszy mówi o tym już w Starym Testamencie prorok Izajasz: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło (…). Albowiem Dziecię nam się narodziło i Syn został nam dany” (Iz 9, 1–5). W słynnej pieśni Zachariasza czytamy, że „z wysoka Wschodzące Słońce nas nawiedzi, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają” (Łk 1, 78–79).

Królowa Różańca Świętego nr 40Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Renata Gontarz

RENATA GONTARZ teolożka

Pisze na tematy Maryjne i różańcowe i o miejscach kultu. Autorka strony Turystyczne propozycje.
Wyszukaj jej teksty.

5 1 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x