Kana Galilejska

Jak ważna dla publicznej działalności Jezusa była Kana Galilejska w Ewangelii autorstwa św. Jana, nie trzeba nikogo przekonywać. Cud dokonany podczas wesela młodej pary dowiódł boskości Jezusa, choć był jeszcze dla wielu niezrozumiały. Kana jako świadek tego wydarzenia również pozostaje dla nas bardzo tajemnicza. Przez wiele lat różne miejsca pretendowały do miana Kany Galilejskiej. Osiedlenie się franciszkanów w Kefar Kanna rozwiało wszelkie wątpliwości.

Wzniesienie, na którym położona jest Kana Galilejska, nie jest wysokie, jednak wjazd na nie autobusem wymaga sporej zręczności kierowcy i cierpliwości. Uliczki są ciasne, a droga bardzo kręta, dlatego wszelkie niepotrzebne ruchy są niewskazane. „Mijając Seforis, po trzech milach docieramy do Kany Galilejskiej, gdzie Pan uczestniczył w ceremonii ślubnej; siadamy na tym samym miejscu. Chociaż jestem niegodny, wypisuję imiona moich rodziców… Dwie stągwie o tym przypominają. Wypełniłem jedną winem, niosłem ją na swoich ramionach i ofiarowałem przed ołtarzem. Pobożnie obmyliśmy się w fontannie. Dalej podążyliśmy do Nazaretu”. Zacytowany fragment pochodzi z pamiętnika nieznanego z imienia pątnika z włoskiej Piacenzy. Poświadcza on istnienie pobożnych praktyk kultywowanych w Kanie w najdawniejszych czasach. To tutaj wzniesiony został kościół, którego budowa miała być upamiętnieniem wydarzeń z początku ery, kiedy to Zbawiciel podczas wesela przysłużył się młodej parze, a nam pozostawił niebywałą lekcję. Niestety, przez długi okres tylko lokalni chrześcijanie uważali Kefar Kanna za miejsce cudu weselnego. Niektórzy lokowali ją w innych miejscach – propozycje dotyczyły nawet kilku libańskich wiosek.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Andrzej Jędrzejczak

1 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x