Nawrócony bluźnierca

Edward Preuss (1834-1904)

8 grudnia 1854 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności zgromadzonych w niej 50 tys. wiernych, 54 kardynałów, 43 arcybiskupów i 99 biskupów papież Pius IX bullą Ineffabilis Deus ogłosił dogmat o niepokalanym poczęciu: „Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.

Relacja o tym wydarzeniu była świadectwem, że Kościół odwołuje się nie tylko do racji umysłowych, lecz także kieruje się racjami serca: „Ogłoszenie dogmatu trwało osiem minut. Chwila była niezwykle doniosła i Ojcu Świętemu ze wzruszeniem łamał się głos. Płacz udzielił się też innym obecnym i z oczu wszystkich popłynęły łzy…”. Tłum wiernych z nieukrywanym entuzjazmem przyjął obwieszczenie papieskie. Długo biły wszystkie dzwony rzymskich kościołów, a ulice i place Wiecznego Miasta przez całą noc jaśniały od świec i pochodni i rozbrzmiewały śpiewem Rzymian. Dogmatyczne potwierdzenie prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi było pragnieniem chrześcijan od wieków. Setki pokoleń wierzyły, że Maryja, będąc przeznaczona na Matkę Chrystusa, została wyjęta spod ogólnego prawa i zachowana od wszelkiej zmazy grzechowej. Również tej pierworodnej. Nie mogła być bowiem dotknięta najmniejszym grzechem ta, która miała nosić w swym łonie największą świętość świata. Kościół wierzył w to od początku, lecz Pan Bóg doprowadził do uroczystego ogłoszenia tej prawdy dopiero w naszych czasach, głęboko dotkniętych przez herezję zrównania człowieka z Bogiem. Właśnie niepokalane poczęcie przypomina, że tylko Maryja jest bez grzechu, wszyscy inni mieszkańcy Ziemi są słabi i grzeszni, skłonni do zła i jedynie dzięki łasce Boga mogą wytrwać na drodze do zbawienia. Daleko nam do samozwańczej wielkości. Jesteśmy całkowicie zależni od Boga.

Nieprzyjaciele Kościoła katolickiego w swoim zaślepieniu rzucali jednak nowe bluźnierstwa na Niepokalanie Poczętą. Do tych, którzy ze szczególną zawziętością podjęli walkę przeciwko „nowemu” dogmatowi, należał protestancki teolog dr Edward Preuss. W 1863 r. ogłosił on w Berlinie rozprawę Rzymska nauka o niepokalanym poczęciu, przedstawiona według źródeł. Jej fałsz w świetle Słowa Bożego. Lecz wydanie tej pracy nie przyniosło autorowi spodziewanego przez niego zadowolenia; przeciwnie, od tego czasu zaczął odczuwać dziwny wewnętrzny rozstrój oraz duchowy niepokój. Życiowe jego powodzenie zaczęło się jakoś szybko załamywać, trudności niespodziewanie wzrosły, wreszcie doszło do tego, że właśnie 8 grudnia 1865 r. bluźnierca Niepokalanej musiał zrzec się zajmowanego dotychczas przez siebie stanowiska docenta uniwersytetu w Berlinie i nauczyciela religii w gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


ks. Józef Orchowski

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x