Królowa Różańca nr 64

Już jest! „Królowa Różańca Świętego” numer 64

W numerze: objawienia w Gietrzwałdzie, Andrzej Samulowski – poeta i patriota, Barbara Samulowska, teologia objawienia, Zamek krzyżacki w Malborku, Duchowość krzyżaków, Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, Apokalipsa wg Krasińskiego i wiele innych a także świadectwa różańca i nowenny pompejańskiej!

Objawienia a Gietrzwałdzie

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

W 1877 r. Matka Boża objawiła się w Gietrzwałdzie i przemówiła w języku polskim, w gwarze warmińskiej, zwracając się do polskich dzieci. Z Maryją rozmawiały Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska. To wielki dar Boży dla Polaków, otóż Bogurodzica obiecała złagodzenie prześladowań Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim, a także oznajmiła, że polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie zaczną się modlić, ufać i odmawiać różaniec.

Brdów obraz Maryi

Obraz Maryi w Brdowie © wikicommons

Matka Boża Zwycięża! 

Według tradycji sztandar króla Władysława Jagiełły podczas bitwy pod Grunwaldem zdobił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Ślady tej jednej z największych bitew z Krzyżakami znajdują się także w małej wielkopolskiej miejscowości – Brdowie.

Barbara Samulowska

Barbara Samulowska

Barbara Samulowska: Wizjonerka z Gietrzwałdu

Większość z nas bez problemu umiałaby podać różne fakty z objawień maryjnych w Lourdes lub Fatimie. Daty wydarzeń, imiona wizjonerów i jeszcze kilka innych szczegółów. Szkoda, że zwykle nie bardzo umiemy cokolwiek powiedzieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gietrzwałdzie – jedynym jak dotąd uznanym przez Kościół miejscem objawień w Polsce.

Figura Mary w Malborku

Figura Mary w Malborku

Malborski kolos

Średniowieczny zamek krzyżacki w Malborku to jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym kra­ju. Jest to nie tylko pamiątka historyczna, lecz również świadectwo tego, jak różne ideologie angażowały przeszłość do swoich, zupełnie aktualnych, celów.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Kult Matki Bożej w zakonie krzyżackim

Od szkoły podstawowej słyszymy o krzyżakach, najczęściej w kontekście sprowadzenia ich do Polski przez księcia mazowieckiego Konrada, a także o ich przegranej bitwie pod Grunwaldem. To niepełna i na pewno niewyczerpująca perspektywa w patrzeniu na zakon krzyżacki. Brakuje nam przede wszystkim spojrzenia na nich jako na wspólnotę religijną – zakon funkcjonujący w Kościele od średniowiecza do dziś.

Matka Boża z Pompejów

Łaska Matki Bożej z Pompejów

Kolejny wzór wytrwałości w modlitwie i cierpliwości w oczekiwaniu na otrzymanie łask od Maryi odnajdziemy w poniższej opowieści, opublikowanej w „Różańcu i Nowych Pompejach”.

Andrzej Samulowski

Andrzej Samulowski

Andrzej Samulowski: Poeta i patriota

Rok 1877 trwale zapisał się w historii Gietrzwałdu z powodu objawień Maryi. W tle tych wydarzeń pojawia się postać człowieka, którego można by nazwać pierwszym heroldem orędzia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Louis Pasteur

Louis Pasteur: Człowiek nauki i wiary

Barwa jest mową malarza, harmonijne dźwięki muzyki: – słowami wyrażającymi myśl kompozytora, – cała przyroda jest pismem Boga do ludzi, – a przedziwna celowość, jaka panuje – prawdziwie Boską na niej pieczęcią. Kto zgłębia tajemnice przyrody, – tym dokładniejszego nabiera przekonania o wielkości Boga. Dlatego najsławniejsi przyrodnicy byli ludźmi prawdziwie wierzącymi – rzetelna nauka
prowadziła do Boga. Wśród nich był Ludwik Pasteur.

Wieczór Miłosierdzia z Bartolo Longo

Wieczory Miłosierdzia z bł. Bartolem Longo

Wejherowscy franciszkanie razem z bożogrobcami prowincji gdańskiej są od lutego bieżącego roku organizatorami Wieczorów Miłosierdzia z bł. Bartolem Longo. „Nasze czasy naznaczo­ne są wzburzeniem, nerwowością i stresem. To czasy, w których Ojciec kłamstwa zatruł inteligencję ludzi, by nazywali dobro złem i zło dobrem, by oświecali się ciemnością i zaciemniali światłem. Zasiał w ludzkich du­szach zwątpienie i sceptycyzm, który zabija w nich wszelki przejaw nadziei” – mówił w jednej ze swoich homilii kustosz sanktuarium, o. Dariusz Szy­­maniak.

Święty Tomasz z Akwinu

Objawienia maryjne okiem św. Tomasza z Akwinu

Aby zrozumieć pogląd Tomasza na objawienia maryjne, musimy najpierw zagłębić się w jego rozumienie cudów. Chciałbym tutaj omówić wszelkie cuda w ogólności, niekoniecznie odnosząc się bezpośrednio do zjawiska objawień.

Boskie energie

Boże energie jako sposób objawiania się Boga według teologii wschodniej

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa ojcowie greccy zauważyli, że istotą teologii i jej celem jest poznanie Boga Trójjedynego. Kontemplacja tajemnicy Trójcy powinna zajmować szczególne miejsce w życiu każdego chrześcijanina, ponieważ jej skutkiem– dzięki łasce – jest stanie się uczestnikiem życia samego Stwórcy. W konsekwencji wejścia w tą zażyłą relację dokonuje się przebóstwienie.

August Hlond

August Hlond

August Hlond

Śląsk – to obszar, który mieszkańcom wszystkich pozostałych regionów nieodmiennie kojarzy się z kopalniami i wielkim przemysłem. To ziemia naznaczona trudną historią. Obszar przez wieki kulturowo odrębny od reszty kraju, który do dziś przechował gwarę, zwalczaną przez powojenne dekady, a obecnie znowu modną. Rzadko jednak się mówi lub pisze, że jedną z tych rzeczy, które zdefiniowały śląską specyfikę, było bardzo silne przywiązanie do religii, przejawiające się w znaczeniu, jaką w regionalnej duchowości odgrywało, i w dalszym ciągu odgrywa, sanktuarium maryjne w Piekarach Śląskich.

Jordan i Galilea

Nad Jordanem i w Galilei

Ostatnio opisywałem drogę przez Pustynię Judzką, którą szedłem z moim przyjacielem Michałem Perzem podczas naszej pieszej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2005 roku. Zakończyłem swoją opowieść na noclegu pod pustynnym niebem, na który udaliśmy się, powierzając się Bożej Opatrzności.

Apokalisa wg Krasińskiego

Apokalipsa. Kiedy świat wypada z Bożego porządku…

Termin „apokalipsa” (z gr. apokalypsis) oznacza „odsłonięcie”, „objawienie”. Dotyczy zjawisk mających towarzyszyć końcowi świata. Apokalipsa to pełna grozy wizja nieszczęść czekających ludzkość, przerażające zjawisko, katastrofa. Ostatnią księgę Nowego Testamentu nazywa się „Objawieniem”, czyli „Apokalipsą”. Jej autorstwo przypisuje się św. Janowi Ewangeliście.