Genua to wspaniałe miasto położone między Zatoką Genueńską a Apeninami. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych kościołów i renesansowych pałaców. To rodzinne miasto Krzysztofa Kolumba i św. Katarzyny, której ciało pochowane jest w kościele pod jej wezwaniem.
Święte wizerunki
Zbiór artykułów na stronie poświęconej wizerunkom Maryjnym stanowi fascynującą podróż przez sztukę sakralną i kulturę. Artykuły starannie analizują różnorodne wizerunki Matki Bożej, odkrywając ich symbolikę, historię i głęboką duchową istotę. Od ikon po rzeźby, od średniowiecza po współczesność, zbiór bada bogactwo form wyrażenia czci wobec Maryi. Czytelnicy znajdą tu nie tylko informacje na temat dzieł sztuki, lecz także ich znaczenie i wpływ na życie religijne społeczności. To miejsce dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice i piękno wizerunków Maryi, odnaleźć inspirację do osobistego rozwoju duchowego.
Maryja z siedmioma welonami
Przez to widzenie Maryi św. Alfons Maria de Liguori, założyciel redemptorystów, miał dużo problemów. Z tego powodu utrudniano mu założenie zakonu.
Matka Boża Kochawińska
Cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej, Matki Dobrej Drogi, symbol polskości, tak zwana Jasna Góra Kresów Wschodnich, dzisiaj znajduje się w sanktuarium w Gliwicach. Kult maryjny jednoczył Polaków na Kresach, a wizerunek szczęśliwie trafił do naszego kraju. To mało znana historia, ale jakże inspirująca i potrzebna dla współczesnego pokolenia. Królowa Polski troskliwie podążała za swoimi dziećmi, wokół tego obrazu jednoczyła lud Boży: katolików, prawosławnych, wiernych obrządku ormiańskiego i pochodzenia żydowskiego, nawracała niewierzących.
Matka Boża Zwycięża!
Według tradycji sztandar króla Władysława Jagiełły podczas bitwy pod Grunwaldem zdobił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Ślady tej jednej z największych bitew z Krzyżakami znajdują się także w małej wielkopolskiej miejscowości – Brdowie.
Malborski kolos
Średniowieczny zamek krzyżacki w Malborku to jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym kraju. Jest to nie tylko pamiątka historyczna, lecz również świadectwo tego, jak różne ideologie angażowały przeszłość do swoich, zupełnie aktualnych, celów.
Matka Boża Świetlista
Maryja często przychodzi do nas w sposób, który wydaje się nieodpowiedni dla Jej potęgi. Wybiera bowiem to, co małe, zapomniane, pomijane czy opuszczone. Tak też było w przypadku tej cudownej figury.
Matka Boża z kolumny
Według tradycji św. Jakub Apostoł zawędrował do Hiszpanii, szerząc Ewangelię już w roku 40 n.e. Tu wraz ze swoimi uczniami zatrzymał się nad rzeką Ebro koło Saragossy, aby odpocząć i odmówić modlitwy. W tym samym czasie w Jerozolimie Maryja modliła się w intencji sukcesów misyjnych. Nagle uczniowie wraz z Apostołem ujrzeli Matkę Bożą w otoczeniu niebiańskich śpiewów i światła. Maryja dała słowa otuchy Jakubowi i poprosiła o zbudowanie kaplicy w miejscu objawienia. Pozostawiła po sobie kolumnę z jaspisów, na której stała. Święty Jakub, wzmocniony mocą objawienia, z zapałem dalej szerzył wiarę na terenie Hiszpanii, której później został patronem. Po męczeńskiej śmierci pochowano go w słynnym sanktuarium Santiago de Compostela.
Tułaczka Matki Bożej Kazańskiej
Najcenniejszym i najbardziej czczonym w Rosji wizerunkiem Maryi jest ikona Matki Bożej Kazańskiej. Dla Rosjan jest ona niczym dla nas Matka Boża Częstochowska. Według ekspertów obraz o wymiarach 32 na 26 cm pochodzi z XIII wieku i namalowany został na desce w stylu bizantyjskim. Na ikonie widzimy głowę i ramiona Matki Bożej z siedzącym Dzieciątkiem Jezus. Uważa się, że ikonę namalowano w Konstantynopolu, a później Morzem Czarnym i rzeką Don dotarła ona do Kazania, gdzie umieszczono ją w klasztorze.
Niepokalana Różańcowa Królowa
Obraz ten, nazywany Królewską Pociechą przez trzynaście lat towarzyszył królowi Janowi Kazimierzowi. Umieszczony w ołtarzu polowym był z królem w trudnym dla Polski okresie potopu szwedzkiego. Najpopularniejszy tytuł tego obrazu to „Matka Boska Żółkiewska”.
Płacząca Madonna w Trevi
W XV wieku w wielu europejskich miastach istniał zwyczaj malowania na ścianach domów świętych obrazów. Były to głównie wizerunki Matki Najświętszej.
Matka Boża Łaskawa
W miejscowości Livorno (Włochy), kilkanaście kilometrów od Pizy, 15 maja 1345 r. kaleki pasterz jak co dnia wyszedł wypasać swoje stado. Nagle jego uwagę przykuło intrygujące światło. Dostrzegł w nim przepiękny wizerunek Maryi, który otaczało kilka chmurek.
Dzieciątko Jezus od Dobrego Zdrowia
W okresie Bożego Narodzenia nasze oczy są szczególnie zwrócone na ubogi żłóbek, a w nim – na Dzieciątko Jezus. Modlimy się do Niego, śpiewamy Mu kolędy. Czas ten jednak nie trwa długo. Warto nabożeństwo do Dzieciątka Jezus kultywować przez cały rok kościelny. Pierwszym świętym, który miał szczególne upodobanie do Dzieciątka Jezus, był św. Franciszek z Asyżu. Zapoczątkował on tradycję jasełek i żłóbka. Gorącymi czcicielami małego Jezusa byli też św. Teresa od Dzieciątka Jezus, o. Pio i św. Faustyna. Od Dzieciątka uczyli się pokory, prostoty, ufności i zawierzenia Panu Bogu.
Płacząca Maryja z Syrakuz
Ta gliniana płaskorzeźba przedstawia niepokalane serce Matki Najświętszej. Takie odlewy masowo produkowano w jednej z toskańskich pracowni. Potem wraz z innymi gipsowymi dewocjonaliami wizerunek został przewieziony do Syrakuz na Sycylii, gdzie zakupiono go w charakterze weselnego podarunku.
Maryja przychodzi do każdego!
13 listopada to szczególna data w kalendarzu świąt Matki Bożej Pompejańskiej. Tego dnia sanktuarium w Pompejach wspomina przywiezienie obrazu Królowej Różańca Świętego. Zawdzięczamy to bł. Bartolowi Longo, który w wiosce pompejańskiej rozpowszechniał różaniec wśród niepiśmiennych chłopów. Dla zawiązania bractwa różańcowego potrzebował jednak obrazu Królowej Różańca Świętego. Oddajmy mu głos. Oto fragment wspaniałej i poruszającej „Historii sanktuarium w Pompejach”:
W cieniu duszy Chrystusowej cz. 2
Matka Paula była mistyczką. Doświadczała ekstazy, widzeń Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela, cierpiącego Chrystusa czy aniołów. Słyszała głos samego Jezusa. W 1922 r., kiedy z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w Eucharystii i bardzo cierpiała z tego powodu, niespodziewanie usłyszała wyraźny, wewnętrzny głos: „Ja jestem w tobie!”. Zrozumiała wtedy, że Jezus w niej żyje, że jest obecny w jej duszy! Ta prawda stała się dewizą jej życia. Pojęła, że wnętrze jej duszy jest mieszkaniem Zbawiciela. To w jej głębi odnajdywała Boga samego i rozmawiała z Nim językiem miłości, zwracała się do Niego w różnych sytuacjach i trwała w Nim nieustannie.
Pocieszycielka Syryjczyków
Podczas modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2019 r. papież Franciszek pobłogosławił 6 tys. różańców. W geście solidarności i współczucia skierowanym do Syryjczyków Nowy Testament w języku arabskim oraz krzyże z drewna oliwnego z Ziemii Świętej, pobłogosławione przez syryjskiego prawosławnego, patriarchę Efraima III, zostały przekazane Syryjczykom miesiąc później, w święto Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia ojciec święty pobłogosławił w Watykanie ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków. Jej peregrynacja w syryjskich parafiach potrwa do końca maja 2020 roku.
Sztuka i przeżywanie Wielkiego Tygodnia
Trójwymiarowe figury przedstawiające bóstwa są znane w wielu religiach od tysiącleci. Jak w kościele rzeźby przywołują obecność Boga?
Maryjo, wspomagaj nas!
Gdy nas ogarnie trwoga, przyczyną swą u Boga, Matko wspomóż nas! Gdy wiarę tracimy żywą nadzieję wzbudź prawdziwą, Matko wspomóż nas! Gdy miłość gaśnie w duszy, niech głos nasz Ciebie wzruszy, Matko wspomóż nas! W pokusy złej godzinie, kto wzywa Cię nie zginie, Matko wspomóż nas! Gdy śmierć się do nas zbliży, do nieba prowadź wyżyn, Matko wspomóż nas!
Matka Boża Bolesna
Imię Maryja, z hebrajskiego Miriam, tłumaczymy jako „morze boleści”. Jakże prawdziwe jest znaczenie tego imienia odnośnie do Matki Najświętszej…
Matka Boża Szybkiej Pomocy
Czasem potrzebujemy szybkiej pomocy z nieba. Jak zwykle niezastąpiona jest tutaj Matka Najświętsza. Mało kto jednak wie, że ma Ona nawet specjalny tytuł, którego możemy używać, prosząc Ją o pomoc.